Mitte mänguaeg, vaid armastus on oluline!

 

Viimase kahekümne aasta jooksul on sotsiaalsed suhted, perekonnamudelid, tehnoloogia ja ettevõtluskultuur muutunud tundmatuseni. Kõik need muutused, mis ühiskonnas aset leiavad, peegelduvad enamjaolt ka inimeste hoiakutes ja käitumises. Kiirustavas elutempos on raske leida hetke, et mõelda muutustega kaasnevatele tagajärgedele ja seda just laste seisukohast lähtudes. Küsimus on, milliseid väärtusi me läbi eeskuju lastele edasi anname?

Olen märganud liialt palju pahakspanevaid pilke töötavate noorte lapsevanemate suunas ja kuulnud siit-sealt erinevaid negatiivseid arvamusi nende “puudulike” kasvatusoskuste kohta. Ausalt öeldes ei suuda ma neid inimesi mõista. Millest selline reaktsioon ja kas tõesti on negativismil selles valdkonnas alust?

Miks on lapsevanemad sunnitud peale sünnitust varakult tööturule naasma? Just seetõttu, et emapalk pole teab mis suur summa ja tagamaks pere majanduslik kindlustatus peavad siiski mõlemad lapsevanemad töötama. See pole katastroofiline tegu ja pole mingit alust neid lapsevanemaid mingil moel hukka mõista. Usun, et tegelikult pole kõik nii mustvalge kui seda ühiskonnas reklaamitakse. Siinkohal süüdistada lapsevanemaid on äärmiselt häbiväärne ja veel enam – pidada neid hoolimatuteks ja ebaprofessionaalseteks? Me ei saa ju ometi eeldada, et lapsevanem, kes on varavalgest hiliste õhtutundideni tööl, ei hooli ega armasta oma last. Vähene ühine mänguaeg ei saa ega tohiks olla ainuke kriteerium, mille alusel sellist üldistavad otsust teha..

Kui rääkida eeskujust ja väärtustest, mida selline eluviis kaasa toob, siis pole ma tõesti nii kindlameelne. Kuid sellegipoolest usun, et hoolimata tööpäevadel piiratud pereajast, on olemas nädalavahetused, puhkused jms, mil saab suurepäraselt vaba aega ilusasti ära kasutada. Siinkohal on mul mõningad soovitused lapsevanemale, et ka nädala sees kiire tempo kõrvalt “näpistada” aega oma võsukese “vormimiseks”:

  • Ära võta õhtul tööd koju kaasa! Kingi see aeg oma perele – lugege koos raamatuid, jagage päevamuljeid ja kuula vanniääres lapse filosoofilisi tarkusepärleid. Kui see on vältimatu, siis tee oma tööasju varahommikul. Ärgates tund varem kui tavaliselt saad nautida mõnusat vaikust ja päikesetõusu kohviaroomi saatel.
  • Püüa hommikune kodunt lahkumine ajastada võimalikult stressivaesele ajale! See tähendab, et liiklusummikud on top1 päeva meeleolu rikkumises ja seetõttu soovitan, neid kindlasti vältida. Varuvariandid oleksid nt teine teeots või varasem ärkamine (mida mainisin ka eelmises punktis). Samuti võib ka aegajalt hoopis pool tundi hiljem kodunt lahkuda. Kindlasti võiks lastega hommikust koos süüa ning päeva ühiselt alustada. Ära alusta oma päeva kiirustades, väldi ummikuid!
  • Kas teadsid, et üks kõige ilusamaid asju maailmas võib olla lapse hommikune ärkamine (seda muidugi juhul kui tal on olnud hea ja magus uni). Üks võimalus oma päevale päikseline sära anda on lapse ärkamist jälgides. Võta see aeg ja istu varahommikul oma lapse voodi kõrvale. Püüa aimata mida Ta unes näeb ja ütle iseendale aitäh, et oled imetore lapsevanem!
  • Üks vahva üllatus lapsele oleks üks ühine lõuna. Koolilõunad on küll väga kaootilistel aegadel, kuid usun, et selle planeerimine ei saa olla võimatu. Uuri lapse tunniplaani ja vaata kas on võimalik aegajalt seal väiksed sissepõiked teha. Näiteks räägi klassijuhatajale mõttest oma laps ühel päeval kuus lõuna ajal koolist vabastada ja üheskoos tore lõunapaus veeta!
  • Kui Sinu lapsel on telefon siis võid Sa kindlasti aegajalt talle toredaid sõnumeid saata, vaimukaid või lihtsalt nunnusid * Sellega ei tasu ülepingutada kui tegu on teismeeas lapsega 🙂 Kuid üks näide “Õhtul on ootamas meie raske tööpäeva lõpuks üks maitsev pitsa ja meeletus koguses jutupasunat! xo Emme”

Need olid mõned lihtsad näited kuidas oma lapsega kiirel tööajal täisväärtuslikku aega veeta.

Soovin Teile sisendada, et igasugused negatiivsed märkused ei pea teid üldse heidutama. Olete täpselt sama hea lapsevanem kui ise ennast selleks peate! Väärtused, mida lastele edasi pärandate, sõltuvad üksnes teist endast. Ärge tundke häbi oma pikkade tööpäevade pärast. Hirm, ebakindlus ja häbi hakkab pikapeale häirima suhtlust lastega ja tekitab stressi, mis omakorda ei lase olla õnnelik, tunda rõõmu elust enesest.

Ole julge ja tegus, laiuta oma tiivad nii suureks kui saad ja lenda kõrgelt! See on Sulle lubatud 🙂

*Minu mõtteid toetab film “Babies”, mille trailer on ka youtube keskkonnas olemas. Videot näeb siit.

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

  1 comment for “Mitte mänguaeg, vaid armastus on oluline!

  1. ema (kogemustega)
    02.05.2013 at 22:49

    ma pole tükk aega midagi nii eluvõõrast lugenud. lp autor on nagu ma aru saan 21 aastane lasteta tudeng, keda toetavad ilmselt ema-isa. soovitan see tekst kuhugi save’ida ning paarikümne aasta pärast uuesti üle lugeda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga