Milline ettevõtlusvorm on kõige mõistlikum lapsehoidja jaoks?

Olen suhelnud mitme lapsehoidjaga meie portaalis, kellel on olemas kutsetunnistus ja pikaajaline hoidjakogemus, kuid puudub teadmine, et kuidas saaks pakkuda ametlikku lapsehoiuteenust. Siinkohal alustakski väikese nõuandva artikliseeriaga, kus käsitleks erinevaid ettevõtluse tahke ja võimalusi.

Miks peaks lapsehoidja tahtma ennast ametlikult registreerida?

Olgem ausad – lapsehoiuteenuste turg on hetkel väga suures osas nn. “must turg” ning peame seda enesestmõistetavaks. Miks maksta 5EUR tunnist, kui saab ju maksta ka 2EUR?

Samas lapsehoidja vaatenurgast siis senikaua kuni ta oma tööd mitteametlikult teeb ei oma ta tervisekindlustust, pidev stress, et maksuamet võib uurima hakata ning samuti näiteks Tallinnas ja teistes omavalitsustes, kus toetatakse ametlikku lapsehoiuteenust, siis ebaametlik lapsehoidja on tunduvalt nõrgema konkurentsivõimega.

Ma üldse ei taha öelda, et peale alljärgneva artikli läbilugemist peaks ka iga 17 aastane abiturient kohe hakkama endale mõnd firmat või MTÜ-d registreerima, et kord nädalas ühel õhtul käia lapsi hoidmas. Sellise tulu saab ära deklareerida järgmise aasta tuludeklaratsioonis. Samas kui räägime inimesest, kelle jaoks lapsehoid ongi põhitöö, siis neile soovitan küll pikemat mõtisklust antud teema üle – firma registreerimine on tegelikult lihtsam kui lapsehoidja kutsetunnistuse eksam (ise ma küll viimasega kokku puutunud ei ole, aga teadjamad inimesed on nii väitnud).

Kas valida ettevõtlusvormiks FIE, OÜ või MTÜ?

FIE

FIE plussiks on see, et kuna pole vaja mingit osakapitali, siis registreerimine on lihtne ja üldjuhul ka riigilõivud soodsamad. Samuti raamatupidamisele esitatavad nõuded on leebemad kui firma puhul.

Samas kui rääkida lapsehoidja seisukohast, siis kuna tegu on puhtakujulise teenuse pakkumisega, siis kulusid eriti ei ole ja seega tuleb kogu tulult maksta nii tulumaksu kui ka sotsiaalmaksu. Samas on tegu lapsehoidjate seas kõige levinuma ettevõtlusvormiga.

Siinkohal muidugi FIE puhul on ka väga oluline teada, et erinevalt näiteks OÜ-st vastutab FIE oma tegevuse eest kogu oma varaga.

FIE ja maksude kohta saab päris põhjaliku ülevaate siit.

Täpsed juhised, kuidas ennast FIE-na registreerida leiate justiitsministeeriumi kodulehelt.

 

Osaühing (OÜ)

Enne seda aastat oli üheks suurimaks vastuväiteks osaühingu loomisele just 40 000EEK kapitalinõue. Alates sellest aastast ei pea koheselt seda summat sisse maksa vaid võib teha seda järkjärgult – jättes näiteks teenitud tulust iga kuu mingi osa osakapitaliks. Osakapitali eest võib osta OÜ tööks vajalikke seadmeid – näiteks arvuti, mobiiltelefon, tööriietus jms. Võib teha palga väljamakseid (maksustatav nii sotsiaal- kui ka tulumaksuga), kuid ei tohi maksta dividende (maksustatav ainult tulumaksuga) osanikele enne kui osakapital olemas.

Osaühingu asutamine on võimalik kahel viisil – läbi ettevõtjaportaali elektrooniliselt või siis notari juures.

Väga hea ülevaate saab osaühingu asutamiseks vajalikest toimingutest aktiva.ee lehelt.

 

Mittetulundusühing (MTÜ)

Tegu on kindlasti kõige ebatraditsionaalsema lähenemisviisiga, kuid samas võib see osutuda kõige mugavamaks lähenemiseks – eriti Tallinna ja Harjumaa piirkonnas.

Ise olen MTÜ kohta kohanud ühte väga tugevat väärarusaama – arvatakse, et MTÜ ei tohi teenuste eest raha küsida ning palku maksta. See ei ole nii. MTÜ võib tegeleda teenuste/toodete pakkumisega või isegi tootmisega, kuid lihtsalt erinevalt OÜ-st ei saa maksta välja dividende. MTÜ-l on mingi eesmärk ning tema tulu peab minema eesmärgi täitmiseks (näiteks korteriühistud, tõukoerte klubid, sporivõistkonnad – enamus on neist MTÜ-d)

Seega ühelt poolt ei erine maksustamise suhtes MTÜ väga palju FIE-st. Lisaks keerulisem raamatupidamine ja tingimus, et MTÜ-d peab olema vähemalt kaks asutajaliiget.

Aga see on kindlasti võimalus koostööks lapsehoidjate jaoks. Oletame, et te tunnete veel 4-5 inimest, kes kõik vajavad juriidilist keha ning ametlikku palka ja kõike muud. Samas kui igaüks oma nurgas hakkab sellega tegelema, siis läheb palju aega kogu süsteemi loomiseks. Samas kui koos luua MTÜ ja siis oma arved esitada MTÜ alt ning hiljem siis MTÜ maksab palga ja maksud siis on bürokraatia tunduvalt väiksem.

MTÜ asutamine maksab 19,17EUR ja sama palju maksab riigilõiv, et ennast registreerida majandustegevuse registris.

Täpsemalt selle kohta leiate infot Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu kodulehelt.

_________________________________________________________________

Palun jätke artikli kommentaaridesse märge, kui soovite, et käsitleksime mingit osa ülaltoodud infost laiemalt. Samuti kui teil on mõni küsimus, siis pange kirja ka ehk suudame koos vastuse leida. Muidu hetkel on idee järgmises postituses käsitleda just nõudeid lapsehoidjale, kes hoiab lapsi nende enda kodus 🙂

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

  1 comment for “Milline ettevõtlusvorm on kõige mõistlikum lapsehoidja jaoks?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga