Kuidas ma haigushüvitise jälgi ajasin

beatbureaucracy.orgKalender kuvab meile kevadet, kuid õue minnes  pole olud just kõige kevadisemad. Samavõrd kui kevad oma tulekuga venitab, ei taha viirus- ja muud haigused lahkuda.  Lapsed on riburadapidi haiged ja ega täiskasvanudki sellest päriselt pääse. Eks see kõik ole igati tavapärane nähtus. Põed oma haiguse läbi, tohterdad lapsed terveks ja ohkad kergendatult: “Jumal tänatud, see kõik on selleks korraks möödas!”

Aga…. siis selgub, et tõelised katsumused alles algavad. Olen olnud tööinimene üle kümne aasta ja nagu selgus, elanud siiani enda teadmata priviligeeritud elu.
Hiljuti vahetus minu tööandja. Haige lapsega koju jäädes ei osanud ma aimatagi, et see mulle seninägematuid probleeme võib tekitada.
Algus oli klassikaline. Hooajast tingitud viirus, edasi  mõned tüsistused, mille tulemusel oli mul pool kuud lapse tohterdamist, kosutamist. Mis parata, laps on siiski kõige tähtsam.
Ravimise mure ja valu kandis vilja. Laps paranes, naasnud rõõmsalt tööle, edastasin vajaliku paberi tööandjale ja arvasin, et selle teemaga on nüüd kõik. 10 aastat oli see ju ometi nii toiminud.
Aga, kui kaks nädalat hiljem polnud haigushüvitis ikka veel minu arvele laekunud muutusin murelikuks.  Palgaraha oli ju poole vähem.
Hakkasin siis oma haigushüvitise “jälgi ajama”, lootuses sel sabast kinni saada.
Alustasin Haigekassast. Sealne sõbralik klienditeenindaja selgitas, et hüvitis kantakse üle kahe nädala jooksul alates töövõimetuslehe originaali (haigusleht) laekumisest neile.
Mulle üllatuseks pole isegi Eesti riigis paber siiski veel välja surnud ja digi-dokumentidega asendunud. Haigusleht edastatakse tööandja poolt jätkuvalt paberil asuva originaaldokumendina. Ühtlasi sai kontrollitud, kas minu haigusleht on Haigekassasse laekunud. Minu kurvastuseks, seda seal polnud. Sain sõbraliku soovituse, pärida selle kohta aru oma tööandjalt.

Tööandja vastas minu pärimise peale, et nemad on kõik  õigeaegselt kätte saanud ja juba (!!!??? peaaegu 3 nädalat hiljem) üleeile viidi Haigekassasse. Muretsemiseks polevat põhjust, kuna ega see raha mul saamata jää.
Nojah, ega ma viimases oma naiivsuses veel kahelda jõudnudki. Olin ringiga alguses tagasi, nimelt oma tühja rahakoti juures. Pettunult aga märksa targema ja süsteemiteadlikumana.

Tarvilikke teadmisi haiguslehe teemal.

Tööandja poolt kindlustatud inimeste ravikindlustus

Ravikindlustuse seadus annab kindlustuse:

 • üle ühekuulise töölepingu alusel töötavatele töötajatele;
 • üle kolmekuulise võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatele inimestele, kes pole füüsilisest isikust ettevõtjad ning kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu lepingu teine pool sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna;
 • juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmetele.

Ravikindlustuse alustamiseks, lõpetamiseks ja peatamiseks vajalikud dokumendid on kohustatud haigekassale esitama tööandja.

Tööandja poolt töövõimetuslehe edastamine

Töövõimetuslehe peab haigekassale esitama hiljemalt 90 kalendripäeva jooksul, alates töövõimetuslehel märgitud töö- või teenistuskohustuste täitmisele asumise päevast. Töövõimetuslehe hilisema esitamise korral keeldub haigekassa hüvitise maksmisest.

Tööandja esitab töövõimetuslehe või selle koopia koos töövõimetuslehe saatekirja ja muude vajalike dokumentidega haigekassa piirkondlikule osakonnale seitsme kalendripäeva jooksul arvates kindlustatud isikult töövõimetuslehe saamise päevast järgmiselt:

• kindlustatud isiku hoolduslehe, sünnituslehe ja lapsendamislehe originaali,

• haiguslehe originaali, juhul kui haigusleht ei kuulu väljamaksmisele tööandja poolt,

• kõigi tööandja poolt väljamakstavate haiguslehtede koopia.

Töövõimetuslehe koos saatekirjaga ning hüvitise määramiseks ja maksmiseks vajalike lisadega võib haigekassale saata ka posti teel.

FIE esitab oma töövõimetuslehe haigekassale ise.

Kui kindlustatul on mitu tööandjat, annab arst isikule nii mitu sama numbriga töövõimetuslehte, kui palju on kindlustatud isikul tööandjaid.

Tööandja jätab tema poolt väljamakstavate haiguslehtede originaalid alates 1.07.2009 endale ja esitab haigekassale nendest lehtedest koopiad, kuhu teeb nõuetekohased kanded.

Kõikide haiguslehtede (s.h kuni 8 päeva kestvate, mille alusel tööandja on ise hüvitist maksnud) haigekassale esitamine on kohustuslik, sest järglehtede maksmisel lähtub haigekassal esmaste lehtede kannetest. Samuti on jätkuvalt vaja pidada riikliku haigushüvitiste statistikat (s.h lehtede ja haiguspäevade kasutamine) ning teostada haiguslehtede väljastamise põhjendatuse järelvalvet.

Kuna mõne kindlustatu kohta võivad puududa sotsiaalmaksu maksmise andmed töövabastusele eelneval kalendriaastal, on haigekassal vaja ajutise töövõimetuse hüvitise määramiseks teada kindlustatu töötasu suurust. Selle esitamise kohustus lasub endiselt tööandjal.  (allikas: Eesti Haigekassa)

Kusjuures tähelepanu tuleb pöörata asjaolule, et 7 päevane haiguslehe esitamine tööandja poolt on soovituslik daatum.
Esineb tööandjaid, kes on asutusesiseselt pannud paika kindla haiguslehtede menetlemise korra. Näiteks edastatakse kõik perioodil kogunenud haiguslehed korraga haigekassasse.

 

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

  2 comments for “Kuidas ma haigushüvitise jälgi ajasin

 1. Eva
  22.03.2013 at 17:05

  Mina olen sellest siiski nii aru saanud, et tööandjal on kohustus dokumendid haigekassale esitada 7 päeva jooksul. Seda siis eeldusel, et töötaja on toonud korrektse haiguslehe. Kui haiguslehel on puudusi (nt puudub kontonr, allkiri vms), siis ei saa tööandja seda esitada ja need puudused tuleb töötajal kõrvaldada (enne, kui 90 päeva täis saab). Alates haiguselehel tööle asumise kuupäevast hakkab jooksma see 90 päeva, kuid kui töötaja toob haiguslehe tööandjale nt 10 päeva pärast, siis tööandja peab selle 7 päeva jooksul Haigekassale toimetama. Meil igatahes käivad asjad niimoodi 🙂

 2. Kessu
  31.03.2013 at 20:22

  Jaa, peab küll 7 päeva jooksul Haigekassasse toimetama, aga kui tööandja seda ei tee, siis mingit karistust/sanktsioone ei järgne… Nii, et kahjuks täpselt nii kurb see olukord olla võibki.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga