Kuidas ära tunda “õige” lapsehoidja?

Lapsehoidja valik perre on paljude emade jaoks äärmiselt oluline küsimus.  Emana soovime kõik, et oma eemalviibimise ajal oleks meie laps sama heades kätes kui oma vanematega olles. Ja kui lõpuni aus olla – tahame sageli isegi pisut rohkem. Oma lapsehoidja kogemuse ajal olen täheldanud mitmeid hirme, mis kaasnevad lapsehoidja tulekuga perre. Niisiis tuli idee lisada siia mõned mõtted, mis aitaksid langetada parimat valikut.

 • Kõhutunne. Siin ei tahakski ma öelda muud, kui et usalda ja kuula end ning sa ei eksi. Meie aju töötleb pidevalt informatsiooni, mis meie teadliku teadvusesse ei jõua. Teadlased on leidnud, et õnneks töötab alateadvus meie kasuks ja kooskõlas inimese hetkeliste eesmärkidega.
 • Kontakt lapsega. Laps ise on hea indikaator hoidja  valikul.  Esmakordsel kohtumisel on paljutõotav märk, kui hoidja suudab koheselt saavutada positiivse kontakti  lapsega (selleks võib olla ka vaid pisike naeratus häbelikumalt lapselt või sülle ronimine julgema lapse puhul). Mulle endale tundub, et lastel on kuidagi eriline võime ära tunda täiskasvanu siiras heasoovilikkus. Samas tasub siinkohal ettevaatlik olla, et lapsevanem ei seaks endale esimesel korral liiga suuri ootusi, sest ka laps ja hoidja vajavad üksteisega harjumiseks aega.
 • Isiksus. Kui sa tunned, et lapsehoidja on täpselt sama särav ja vabameelne või tasakaalukas ja mõistlik kui sa ise (need omadused võivad, muide, käia ka käsikäes), siis on tõenäolisem, et teie arusaamad lapse kasvatamisest on rohkem ühtivad ja seetõttu võite vältida nii mõndagi probleemi, mis võivad tuleneda erinevatest väärtushinnangutest.
 • Eelnev töökogemus. Kas eelistada kõrgkoolis õppinut, kutsetunnistusega hoidjat või lähtuda vaid praktiliselt kogemusest ja isiksusest endast? Ma usun, et ükski nendest valikutest ei oleks vale. Küll aga pean ise parimaks kombinatsiooniks praktiliste kogemustega inimest, kelle tegevust saadavad teoreetilised teadmised. Leian, et lapsehoidja peaks olema kursis lapse arenguprotsessiga ja sellele iseloomulike etappidega. See hoiab ära põhjendamatu muretsemise, lapse käitumisest tehtud valed järeldused ja sellest tulenevalt ka ebaõige regulatsiooni.
 • Kogemus emana. Parimad hoidjad on ise emad (no olgu, kui Supernanny välja arvata). Mõistsin seda siis, kui ise emaks sain. Nüüd oskan end paremini asetada inimese postisooni, kes endale hoidjat otsib. Lisaks annab oma lapse kasvatamine hindamatud praktilised kogemused.
 • Taustauuring.  Google, Facebook, Twitter, ühised tuttavad. Kuigi  siin võivad tekkida mõningad eetilised küsimused, tuleks siiski olla ettevaatlik ning võimaluse korral Internetis otsing sooritada. Inimesed on küll ilusad ja head, kuid siiski on  ka mõned eksemplarid, kes end nendesse raamidesse suruda ei taha.
 • Valmisolek kompromissideks. Eelnevat silmas pidades tasub tähele panna, et väljaspool tööd on ka hoidjal oma eraelu, mis ei pruugi alati olla vastavuses sinu arusaamadega õigest eluviisist. Kui erimeelsused ei ole just ületamatud, lähtu põhimõttest, et kui inimene on ise meeldiv ja saab oma tööga hästi hakkama, siis on sinu kohus tema valikud aktsepteerida ja neisse mitte eelarvamuslikult suhtuda. Inimeste erinevused rikastavad ka sinu pisikese maailmavaadet.
 • Täpsed juhendid ja ülesanded. Iga hoidja vajab uues kodus juhendamist ja aega pereelu rütmi ja reeglistikku sisse elamiseks. Tee talle see võimalikult lihtsaks, rääkige juba esimestel kohtumistel läbi ka väiksemad detailid, vältimaks edasisi arusaamatusi. Anna selgelt teada, mida sa hoidjalt ootad ja millised tööülesandeid tuleb täita.
 • Asukoht. Vali võimalusel hoidja, kes ei ela sinust väga kaugel. Nii oled endale kindlustanud, et ootamatute juhtumite puhuks on sul võimalik hoidja endale kiiresti koju kutsuda. Samuti ei pea sa siis kartma, et hoidja jääb näiteks talvel lumevangi või juhtub midagi muud ootamatut.
 • Hind. Hea hoidja teab oma väärtust ja julgeb selle eest ka raha küsida. Kui soovid endale professionaalset hoidjat, on see üldjuhul praegusest turuhinnast kallim, kuid samas tähendab ka seda, et inimene täiendab end pidevalt ja on oma alale pühendunud.

 

 

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

  2 comments for “Kuidas ära tunda “õige” lapsehoidja?

 1. lapsevanem
  01.04.2013 at 09:20

  Lisaksin juurde punkti “Kuidas mõista lapsehoidja enesereklaami”. Kui lapsehoidja väidab, et tema pika hoidjakarjääri puhul pole tal kunagi probleeme olnud ning ta on alati väga hästi toime tulnud, tuleks seda mõista nii: “Probleemid on lapsevanemate poolt tekitatud, mina teen alati kõike õigesti “. Tegelikult pole võimalik, et pika lapsehoidjakarjääri ajal probleeme tekkinud ei ole (kõik inimesed teevad vigu ehk ei taipa kohe ja alati, mis selles või teises suhtlemissituatsioonis saaks paremini teha). Oluline on valida inimene, kes on võimeline taipama, et alati saab paremini ning üks lähenemine (lapsehoidja enda väljamõeldud) lapsehoidmisele ei pruugi kõigile sobida. Ning kes ei hakka teid terroriseerima selle tõttu, et julgesite ettevaatlikult tema tähelepanu juhtida asjale, mida võiks teie või teie lapse puhul teisiti teha. Loomulikult eedab see seda, et olete ka ise avatud aruteludele, mida teie ise saaksite paremini teha. Ehk siis minu arvates on abiks, kui lapsehoidja teadvustab, et midagi saaks paremini teha ning julgeks seda ise öelda ning kuulda ka. Lapsehoidja kramplik kuvand enesest kui 100% heast lapsehoidjast tekitab teile probleeme, mitte “ilmeksimatule” lapsehoidjale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga