Lapsehoidja ootused lapsevanemale

lapsehoidjaLugedes Gerta postitust „Kuidas ära tunda “õige” lapsehoidja?“ hakkasin mõtlema, et olen näinud palju artikleid sarnasel teemal  nii inglise kui eesti keeles. Kus on aga arutelud selle kohta, kuidas olla lapsehoidjale hea tööandja? Tunnen vajadust sellest kirjutada, kuna on väga tähtis, et lapsehoidja tunneks end pere juures koduselt. Kirjutan läbi oma kogemuse ja arvamuse – kuid olen avatud ka teiste arvamustele ja kommentaaridele.

Mis siis on oluline lapsehoidja jaoks?

  1. Selgeks peaks tegema kodused reeglid ja kokku leppima kohustused –  vältimaks vääriti mõistmist ja olukordi, kus pereema ootab midagi, mis talle tundub elementaarne, kuid lapsehoidja ei pruugi selle peale ise tulla. Sellistes olukordades on väga tähtis oma tähelepanekut mainida, et lapsehoidja saaks end parandada või oma käitumist selgitada.
  2. Kindlasti tuleks ka paika panna lapse kasvatusreeglid ja kui palju vanemad lapsehoidjalt sekkumist ootavad. Selleks tuleks aga kindlasti arutada, millised vaated lapsehoidjal on ja kas need ühtivad pere  omadega. Midagi pole katki, kui need 100% ei kattu, sest hea lapsehoidja teab, et tal ei ole õigus kasvatada lapsi vastu pere reegleid ja ta aktsepteerib vanemate soove. Hoidja prioriteediks on täita pere soove võimalikult hästi ja ta tunneb end kindlamalt, kui teab täpselt, mida teie talt ootate.
  3. On äärmiselt oluline, et lapsehoidjat ei võetaks üksnes kui  teenuse pakkujat. Lapsehoidja pühendab suure osa endast (ilmselt ka oma vabast ajast), et lapsi harida, motiveerida, lõbustada ja armastada. Ta loob lapsega lähedase suhte ja see peaks temast  tegema enama kui vaid töötaja. See ei tähenda, et lapsehoidjal peaks olema mingeid eeliseid või erilisi privileege väljaspool oma kokku lepitud õigusi. Hea lapsehoidja teab oma kohta. Kuid võib olla raske end vabalt ja oodatult tunda, kui suhe vanematega on liiga ametlik. Lisaks näeb laps kõrvalt suhtlust lapsehoidja ja oma emme-issi vahel ning üsna tõenäoliselt  loob oma ettekujutuse lapsehoidjast suuresti läbi selle. Teine võimalus on, et lapsel tekib alateadvuslik segadus, sest ta tunneb end lapsehoidjaga mängides väga vabalt ja lähedaselt, kuna temaga ta veedab enamuse oma päevast, kuid millegipärast emme ja issi tunduvad  tema mängukaaslasega distantseeritud. Kui aga soovitakse ametlikku vahekorda, on oluline seda lapsehoidja palkamisel mainida, et lapsehoidja teaks oma piire ja ei üritaks liialt siseneda perekonna personaalsfääri.
  4. Lapsehoidjaga vaidlemine lapse ees on sama negatiivne kui vanemate omavaheline vaidlemine. Seega erimeelsuste tekkimisel tuleks rääkida tavalise hääletooniga ja jääda rahulikuks. Tuleks vältida otsest süüdistamist, et lapsel ei jääks mulje, et lapsehoidja on ’’halb’’, vaid et ta on eksinud ja eksimine on inimlik. Kui probleem on teie jaoks liig mis liig, siis tuleks lapsehoidjale selgitada, miks tema käitumine teile ei sobi ja et te ei soovi temaga enam töötada . Ka lapsele tuleb selgitada, mis juhtus vältides hinnangute andmist ja negatiivsust lapsehoidja suhtes – laps ju teda enam ei näe ja ei ole vaja teda koormata negatiivsusega millest ta ise ilmselt veel  aru ei saa.
  5. Lapsehoidja soovib tunda end teie juures turvaliselt ja olulisena ning luua teiega usaldusliku suhte.  Seega oleks tore leida lapsehoidjale enne tööpäeva lõppu  10-15 minutit, et ta saaks rääkida teile päevastest juhtumistest ja tunneks enda vabalt rääkimaks ka võimalikest pisikestest õnnetustest või muredest.
  6. Oluline on lapsele selgitada, kes lapsehoidja on, kuid oleks tore peale töötaja kasutada ka nimetusi sõber ja mängukaaslane, lisaks on tähtis  lapsele selgitada kui kaua lapsehoidja nendega on ja miks ta ei saa alatiseks jääda. Kindlasti püüab ka lapsehoidja last lahkumiseks ette valmistada, kuid lapsele on lihtsam kui vanemad seda kohe lapsehoidja palkamisel  talle selgitavad ja teda selle mõttega harjutavad. Lapsehoidjal on seda raskem teha, kuna alguses ei ole tal lapsega veel nii tugevat sidet ja hiljem võib olla lapsel selle mõttega raskem leppida. Laps peab ka teadma, et lapsehoidja lahkumise põhjus  ei ole laps ise vaid töö lõpp või elu edasiminek.
  7. Viimaseks – alati tuleks jääda iseendaks. Igal inimesel on omad väikesed kiiksud ja lapsehoidja vaatab neid tihti pigem heldinult kui kritiseerivalt. Kui teie tunnete end oma kodus hästi, on üsna tõenäoline et ka hoidjal on seal hea ning koostöö laabub.

( Pilt pärineb populaarsest USA reality showst Nanny 911)

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga