Geniaalne õppetund noortele: “Kas sotsialism on jätkusuutlik?”

Genius professorMajandusprofessor ühes USA kohalikus kõrgkoolis teatas, et ta pole kunagi pidanud läbi kukutama ühtegi oma tudengit, kuid hiljuti pidi ta läbi kukutama terve kursuse. Nimelt olid õpilased veendunud, et presidendi Barack Obama sotsialismiidee töötab ja selle tulemusena ei ole tulevikus rikkaid ega vaeseid, vaid kõik on võrdsel positsioonil.

Professor vastas seepeale ” OK, paneme siinsamas klassiruumis Obama plaani proovile.” Kõik hinded ühtlustatakse ja kõik õpilased saavad sama hinde, mis moodustub kõigi õpilaste hinnete aritmeetilisest keskmisest – seega ei tohiks keegi saada A-d (maksimaalne hinne) ja keegi ei tohiks läbi kukkuda (siinkohal siis võrdsustati raha hinnetega, et õpilased paremini suudaks olukorda hinnata).

Peale esimest kontrolltööd arvutati hinnete keskmine ja kõik õpilased said hindeks B. Õpilased, kes olid korralikult ettevalmistunud, tundsid pettumust ja laisemad õpilased olid väga rõõmsad. Teise kontrolltöö ajal selgus, et need õpilased, kes eelmine kord olid kehvasti ettevalmistunud olid sel korral õppinud isegi vähem ja need, kes esimesel korral olid kõvasti õppinud, olid sel korral tunduvalt vähem vaeva näinud.

Teise testi keskmine hinne oli D ja keegi polnud enam eriti õnnelik. Kui kolmas test toimus, siis keskmine hinne oli kukkunud F tasemele (ehk siis läbikukkunud).

Loeng jätkus ja toimus veel kontrolltöid, kuid keskmine hinne ei tõusnud. Tekkis palju pingeid, näpuga näitamisi ja pahameelt, kuid keegi ei olnud valmis teiste heaolu eest pingutama.

Õpilaste suureks üllatuseks kukkusid nad kõik aines läbi ja professor selgitas, et samamoodi läheb ka sotsialismiga. Kui tasu on hea, siis tehakse selle nimel ka suuremaid pingutusi, kuid kui tasu võetakse riigi poolt ära, siis pole kellelgi motivatsiooni õnnestuda.

Kogu ülaltoodud lugu on võimalik võtta kokku 5 lausega:

  1. Seadusega ei saa muuta vaeseid rikkaks selle arvelt, et jõukad muudetakse vaeseks.
  2. Kui üks inimene saab midagi ilma, et selle eest tööd teeks, siis teine inimene peab tööd tegema ilma, et ta selle eest midagi saaks.
  3. Riik ei saa anda mitte ühele midagi ilma, et ta enne selle teiselt ära võtaks.
  4. Rikkust ei saa suurendada seda jagades.
  5. Kui pooled inimesed arvavad, et nad ei pea töötama kuna ülejäänud hoolitsevad nende eest, siis teine pool hakkab arvama ka, et nemad ei pea midagi tegema ja keegi teine hoolitseb nende eest ja selline mõtteviis on iga iseseisva riigi lõpu alguseks.

_______________________________

Tekst ja foto pärinevad Facebookis ringi liiklevast postitusest. Ma ei tea, kas tegu on reaalse looga või väljamõeldisega, kuid see tundus piisavalt õpetlik, et see ära tõlkida ja siia postitada. Originaalpostitus on siin.

 

 

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga