Paha lapse tool

Paha lapse toolMeie lastehoidudesse on tulnud selline huvitav nähtus nagu paha lapse tool. Tore, et mitte kõigis. Arvatavasti telesaate mõjul. Minu arvates ei olnud imerelv paha lapse tool, vaid  muutunud suhtumine lapsesse lapsevanemate poolt.

Lastehoius ei ole mingit mõtet paha lapse toolil. Iga lapse käitumise taga on kindel põhjus, miks laps just nii käitub. See põhjus tuleb endale selgeks teha ja siis saab juba lapsega arutleda nendel teemadel (isegi,kui laps ei oska veel rääkida). Armastusega räägitud jutt jõuab alati kohale. Ja siis tuleks teadlikult suunata last käituma teisiti. Õpetada läbi iseenda teistmoodi käituma.

Näide elust: lastehoidu toodi kahe aastane poiss, kes kogu aeg teisi lapsi kiusas. Võttis käest ära teiste laste mänguasju, segas teiste mängu ja tegi haiget. Natuke asja uurides tuli välja, et tal on kodus suurem vend, kes tema endaga käitus sama moodi. Laps arvas, et nii ongi õige. Ta ei olnud kogenud teistsugust käitumist.  See laps pandi muidugi halva käitumise pärast paha lapse tooli istuma.  Kas tõesti selles toolis istudes õpib ta teistega mängima? Tore, et leidus siiski kasvataja, kes võttis vaevaks temaga tegelema hakata, õpetada ta teiste lastega mängima.

Sügav kummardus kõigi kasvatajate ees, kes viitsivad ja tahavad lastege tegeleda. Isegi, kui sa ei oska. Alati on keegi, kelle käest nõu küsida.

Minule endale meeldivad sellised väljakutsed. Sellised lapsed õpetavad tohutult palju. Ja see on väga huvitav teekond. Tore on vaadata, kuidas lapse käitumine hakkab tasakesi muutuma. Väikeste lastehoidude eeliseks ongi see, et sa õpid igat last põhjalikult tundma ja sul on tema jaoks piisavalt aega . Iga laps on ainulaadne isiksus. Ja see teebki elu huvitavaks.

Lõpetuseks kuldne tarkus mängufilmist ,, Nukitsamees“:

HEAD LAPSED NEED KASVAVAD VITSATA, ARM  AITAB ENAM KUI HIRM.

Jõudu, jaksu ja südamesoojust kõigile lastega tegelejatele.

____________________________________________________

Külalispostitus Kaja Kikerpuult “Väikeste Tarkade Klubist

Foto: http://www.houzz.com/photos/736811/Time-Out-Chair-w–Sand-Timer-traditional-kids-chairs-orange-county

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

  7 comments for “Paha lapse tool

 1. E
  26.04.2013 at 11:42

  No ilmselgelt oli seal ju siis see paha lapse tool natukene valesti kasutuses. Paha lapse tooli (või miks mitte ka nurka panemise) puhul tehakse kõigile lastele enne reeglid selgeks ja arutatakse läbi. Lihtsalt last toolile kupatada on väga vale. Samuti eelneb ju toolile panemisele hoiatus, kuna öeldakse mille eest see hoiatus on. Ja toolie pannes peab ju lapsele seletama, miks ta sinna pandi… Kui kõike seda oleks jälgitud, ei oleks ju ka sellist probleemi, et laps ei tea, et teiste kiusamine on vale.

  • janne
   26.04.2013 at 12:34

   paha lapse tool minu nägemuse läbi tähendab aja maha võtmist. Kui on tekkinud olukord, kus laps on oma tegemistega liiale läinud (eelnevalt loomulikult hoiatatud ja korrale kutsutud) ja ka täiskasvanu on ärritunud, siis on see toolil olemise aeg täpselt paras, et laps saaks rahuneda ja täiskasvanu täpselt mõelda, mida ütleb, et laps sellest õigesti aru saaks ja ei oleks mingit karjumist vms. Peale mõtlemisaega toolil saavad ju mõlemad rahulikult rääkida, mis neid mõttes oli ja miks selline olukord üldse tekkis ja täiskavanu seletab, kuidas õige on. Mõte on ju ka selles, et kui laps teatud korrale ja reeglitele ei “allu”, järgneb mingi karistus, see on ikka kordades leebem, kui lapsega karjumine või löömine. Ja kui alati tõttad sa vaid rääkima ja last kaitsma, tekib lapsel karistamatuse tunne. Olen näinud neid lapsi küll, kes teevad pahandust ja pärast vaatavad süütute silmadega emmele otsa ja järgneb vaid naeratus ja sõnad: “ära enam tee”. Ilmselgelt pole see lapsele mõjuv.
   Toolile polegi mõtet panna lihtsalt istuma ilma selgitustööta ja asjadest rääkimata. Loomulikult pole vaja last panna sinna istuma ka iga asja eest, mida saab kohe kiirelt selgeks rääkida, rõhutan veel, see on mõjus olukorras, kus laps on juba ilmselgelt jonni või pahatahtlikkust täis.

 2. Viiu
  26.04.2013 at 12:31

  Mis ime jõul on “time out chair” saanud endale tõlkes nimetuse “paha lapse tool”? Kas tõesti rahvuslik omadus kõike sildistada ja negatiivselt hinnata?
  Time out on iseenesest väga vajalik laste puhul, kes on ülierutunud ja ei suuda oma hetkel impulsse talitseda ning käituvad suure inimese seisukohast “halvasti” Saata rahunemiseks teise ruumi ei ole mõistlik, sest laps kogeb siis ühiskonnast väljaviskamist. Rahunemise toolil saab ta olla edasi koos teistega, kõrvalt jälgida, mis toimub ja hiljem, kui saab mõne minuti pärast loa teistega ühineda, on tal võimalik kohe ühistegevusse lülituda.
  Paha lapse tool on karistus lapsele selle eest, et täiskasvanu ei näe ega mõista tema käitumise põhjust. Rahunemise tool, aegmaha tool, ükskõik, kuidas seda nimetada, on abi lapsele (mitte täiskasvanule) Siia juurde kuulub kindlasti selgitus lapsele, väike vestlus, mõlemapoolne nägemus sellest, kuidas koos hästi mängida.
  * Aeg maha – üks minut ühe eluaasta kohta alates hetkest, kui laps jääb toolile püsima.

 3. Merle
  26.04.2013 at 13:05

  Aitäh Viiu, et sa panid selle nn paha lapse tooli täpselt sellesse konteksti, milleks ta mõeldud on- ka nimetuse.
  Olen siin juba mitu päeva olnud endast väljas, sest delfis ilmunud artiklile, et lapse löömine on kriminaal kuritegu tuli 90% ulatuses hoiakuid, et vahel PEABKI lapsele vitsa andma ja selline seadus on üle piiride minemine. Peale seda usun, et selline seadus on meie ühiskonnale väga vajalik, kui peatakse normaalseks väikesele olevusele kallale minemist kasvatus eesmärgil. Ilma vitsata kasvanud laps oleks nagu kasvatamatu laps. Olen ise laps, kellel lapsepõlves on vits olnud põhikaristusvahend ja ma ei hakka kirjutama, kui katkine ma olen tänu sellele.
  Usun siiralt, et see time out tool/ ala väga hea moodus lapsele selgitada asju rahumeelselt ja nii, et tõesti kaasa mõeldakse ning mõistetakse. Ilmselgelt nõuab see lapsevanemalt palju tööd ja vaeva, et rahumeelselt asju paikka loksutada. Vitsaga saab mudugi kiirelt aga tagajärjed on kohutavad. Pigem minu silmis saab laps siis vitsa lapsevanema enda tegemata tööpärast.

 4. Monika
  27.04.2013 at 06:35

  Tooli ei tohiks kasutada alla 2,5 aastaste laste puhul. 2 aastastega tulebki teistmoodi olukorrad lahendada. 4 aastased saavad imähästi reeglitest aru ja tooli kasutamine on mõnikord kõige parem viis lapsel aeg maha võtta.

 5. Liisa
  30.04.2013 at 20:23

  Huvitaval kombel mõjub minu lapsele nurka panek paremini kui time-out tool (3,5 aastane). Nurka paneku all mõtlen seda, et laps seisab või istub teistega samas toas nägu nurga poole. Ta kuuleb mis toas toimub, kuid ei näe teisi. Minu laps rahuneb nurgas kiiremini ja nurgast välja tulles on tal tuju parem. Tooliga ei suutnud ta oma halvast tujust/käitumisest üle saada. Eks ta siis vajab seda momenti kus silme ees pole muud kui puhas sein. Mõnikord läheb ta sinna ka oma vabast tahtest.

 6. Kaja
  30.04.2013 at 22:55

  Tore on lugeda, et minu kiri on leidnud sellise vastukaja. Meil kõigil on oma kogemused ja tõekspidamised. Mina räägin oma kogemustest. Minu ema õpetas mulle, et ära tee teisele seda, mida sa iseendale ei taha. Kui mina olen tasakaalust väljas, siis kõige kiirem ja parim lahendus on kalli inimese kallistus. Ma ei taha istuda üksi kuskil toolil. Mina kasutan aja mahavõtmiseks lastega sellist tehnikat, et võtan lapse sülle ja siis istume mõlemad. Taastame rahu ja siis arutleme kahekesi kuidas olukorda lahendada nii, et kõik oleks rahul. Ei piisa sellest, et ainult täiskasvanu räägib, laps ei pruugi sind üldse kuulatagi. Samuti tean ma ka enda kogemustest, et kui minu sees on rõõm ja tasakaal, siis minu ümber olevatele inimestele mõjub see ka rahustavalt. Mina usun armastuse jõusse.
  Kodus olen õppinud aja maha võtma juba enne, kui olukord käest ära läheb. Läheme lastega kodunt välja ja teeme midagi põnevat.
  Soovin rõõmu ja rahu teie päevadesse!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga