Kas tead, mis on sinu lapse heaolu hind?

lapse heaolu hindViimastel nädalatel on mind aina rohkem ja rohkem häirima hakanud Eesti lapsevanemate ebavõrdne kohtlemine – seda siis eelkõige lapsehoiuteenuste osas. Igal nädalal ilmub artikleid, et kohu otsustas, õiguskantsler ütles ja palju muud sarnast, kuid probleem on kestnud aastaid ja tundub, et kuigi kära on palju, siis midagi muutunud ei ole. Ja kõige kurvem on see, et lahendus ei pruugiks olla nii keeruline, kui KOV-id ja riik suudaks nüüd koos maha istuda ja veidi seadusi muuta.

Kõigepealt vaatakski siis erinevate hoiuvormide plusse ja miinuseid:

MUNITSIPAALLASTEAED

+ soodne hind

+ lähtub riiklikust õppekavast

+ omaosalustasust saab tulumaksu tagasi

– koha saamine suuremates tõmbekeskustes keeruline

– suured rühmad

– munitsipaallasteaedade kvaliteet väga kõikuv ( on väga ilusaid ja suurte ruumidega, aga samas kahjuks on ka teistsuguseid)

ERALASTEAED

+ väiksemad rühmad

+ lähtub riiklikust õppekavast

+ omaosalustasust saab tulumaksu tagasi

– väga kallis hind

LASTEHOID

+ väiksemad rühmad

 

– hind üldjuhul kallim kui munitsipaallasteaias

– hoiuteenuse tasu ei kvalifitseeru tulumaksutagastuse alla

– ei pea lähtum riiklikust õppekavast

LAPSEHOIDJA

+ väikelapse jaoks kõige turvalisem lahendus – hoid omas kodus

 

– lapsevanema jaoks kõige kallim variant

– hoiuteenuse tasu ei kvalifitseeru tulumaksutagastuse alla

– ei pea lähtum riiklikust õppekavast

 

Ehk siis kolm põhilist kriteeriumit, mille järgi võiks neid hoiuteenuseid võrrelda on lapse heaolu, hind ja teenuse kvaliteet

Lapse heaolu Hind Teenuse kvaliteet
Munitsipaallastehoid väga varieeruv 30 – 70€ sõltub konkreetsest kohast
Eralasteaed hea 250 – 500€ üldiselt hea või väga hea
Lastehoid hea 100 – 400€ üldiselt hea või väga hea
Lapsehoidja väga hea 320 – 800€ sõltub inimesest

Munitsipaallasteaia ja eralasteaia puhul üldjuhul panustavad riik ja KOV mõlemad (KOV küll tunduvalt suuremas määras). Riik annab tulumaksutagastuse ja KOV üldjuhul toetavad eralasteaias käivaid lapsi umbes samas suurusjärgus, kui nad maksavad teenuse eest munitsipaal lasteaias. Aga siinkohal tekibki suur vastuolu – nimelt on pearaha lapse kohta juba näiteks Tallinnas ja selle lähivaldades vägagi erinev.

Mõned näited pearaha suurusest:

 • Tallinn : 106,60€ 
 • Viimsi vald : 238, 43€
 • Saue vald: 211€
 • Harku vald: erinev pearaha erinevates lasteaedades keskmine ca. 250€
 • Rae vald: ca. 200€
 • Saku vald: 207,22€

Üldjuhul on omavalitsuste juures reegel, et sama summa, mida makstakse pearahana oma lasteaias ollakse valmis maksma ka juhul, kui lapse käib eralasteaias, lastehoius või kastutatakse kõigile tingimustele vastava lapsehoidja abi. ( erand on kindlasti Rae vald, kes maksab toetust ainult juhul, kui laps käib eralasteaias). Aga väga lihtsustatult võttes näitabki see pearaha ju tegelikult lapse heaolu.. Head õpetajad tahavad paratamatult suuremat palka, suuremad ruumid on kulukamad ja isegi õueala väljaehitamine ja korrashoid sõltub sellest, kui palju on võimalik sinna finantsiliselt panustada.

Matemaatikuna teeks siis siia lõppu paar näitlikku arvutustehet, et mida kogu mu eelnev jutt siis tegelikult iga pere eelarve jaoks siis tähendab:

Näiteks Saue valla munitsipaallasteaias käiva lapse heaolu maksab kokku aastas 2673€, milles KOV maksab 2321€, lapsevanem 282€ ja riik siis läbi tulumaksusoodustuse maksab 70€.

Samas Tallinna munitsipaallasteaias käiv lapse heaolu maksab aastas kokku 1663€, millest KOV maksab 1279€ ja lapsevanem 282€  ja riik siis läbi tulumaksusoodustuse maksab 70€.

Kui nüüd teha sama arvutus lastehoiu põhjal, siis Tallinna laps, kellele pole linnal lasteaiakohta anda ja peab seetõttu lastehoius käima maksab kokku aastas 3600€, millest KOV maksab 1279€ ja lapsevanem 2321€.

Aga kui see laps elaks Saue vallas, siis sellest 3600€ aastatasust maksaks KOV 2321€ ja lapsevanem peaks maksma 1379€.

Ja ometigi võivad need lapsed elada siinsamas Veskimöldres naabritena – lihtsalt üks pere elab Möldre tee Tallinna poolel ja teine Saue valla poolel.

Ma tean, et lapse heaolule ei saa tegelikult hinnasilti külge riputada, kuid paratamatult on Eesti riik seda teinud läbi oma lonkava seadusandluse. Ja kahjuks läbi selle on lapse väärtus pandud paika vastavalt sellele, kus kohta on ta sisse kirjutatud.

Loodan, et see postitus andis veidi mõtlemisainet ja kui keegi veel tahab sellel teemal sõna võtta, siis saatke mulle oma arvamus ja postitan selle siia blogisse postitusena.

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

  2 comments for “Kas tead, mis on sinu lapse heaolu hind?

 1. Kadi Hugo
  12.08.2013 at 13:18

  Kuskohast pärineb info, et Viimis valla lapsetoetus on 238, 43€? Viimsis on lapsehoiutoetus kuni 127,82 € kuus. Või mida mõtlete pearaha all??

  • Diana
   21.08.2013 at 10:42

   Pearaha all mõtlen summat, mida KOV maksab ühe munitsipaallasteaias käiva lapse eest. Ehk siis lapsele kes käib Viimsi valla munitsipaallasteaias kulub kuus selline summa. Nagu ka mainisin, siis üldjuhul KOV maksavad ka mujal hoius/aias käiva lapse eest sarnase summa, aga see ei kehti kõikides KOV. Saue valla ja Tallinna võrdluse tegingi just seetõttu, et mõlemas omavalitsuses makstakse sama summa nii munitsipaallasteaias käiva lapse puhul kui mujal hoius käiva lapse puhul (või siis ka tegevusloaga lapsehoidja teenuseid kasutades). Need arvud sain helistades siis läbi vallavalitsused.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga