Avalik vabandus mu kõigile kaalulangetajatest klientidele

Noor tüdrukEndise toitumisspetsialisti ja kaalu langetamise nõustaja postitus oma endistele klientidele…

______________________________________________________________________

Ma töötasin tuntud kaalulangetamist pakkuvas firmas kolm aastat. Ma armastasin oma tööd seal. Ja ma armastasin oma KLIENTE. Mulle meeldis luua uusi tutvusi ja jagada oma teadmisi.

Ma õppisin palju uut toitumisest – dieetidest ja kaalu kaotamisest, et mis töötab ja mis mitte. Minu tööks oli olla kaalulangetuse nõustamine ja ma õppisin selle töö selgeks väga hästi. Ma võisin luua 1200 kalorise toitumiskava, rääkida täpselt, millised tegevused aitavad sul kaalunumbrit kiirelt vähendada ja kui palju süsivesikuid on ühes tassitäies riisis. Dieet oli minu mäng, mille reegleid ma teadsin – see oli minu äri. Portsjonite suurendamiseks kasuta juurvilju. Ära tee liiga pikki pause toidukordade vahel. Alusta kausitäie puljongiga. Kas sa jood piisavalt vett? Kas sa teed piisavalt trenni? Kas sa teed liiga palju trenni? Vaatame nüüd üle sinu toitumispäeviku…

See ei ole kaalulangetuse vastase firma postitus ( kuigi ma võiksin kirjutada ka selle). See on kiri igale naisele, keda ma enda teadmata ülekohut tegin. Mu süda lööb veidi kiiremini kui ma seda kirjutan, kuid ma tean, et see kõik on vaja kirja panna. Mõnikord võtab lihtsalt aega, et julgeksin öelda õigeid asju.

Aga siin see on:

Kallis endine kaalulangetajast klient

Mul on kahju

Mul on kahju, et ma panin sind 1200 kalori dieedile ja väitsin, et see on tervislik. Mul on kahju, et kui sa tegid trenni 5 korral nädalas, siis ma julgustasin sind vahetama 1200 kalorise dieedi 1500 kalorise vastu – selle asemel, et öelda sulle, et peaksid sööma palju palju rohkem kui see. Mul on kahju kuna sa olid imetav ema ja seal pole mingit võimalust, et need 1700 kalorit mida päeva jooksul tarbisid oleksid olnud piisavad sulle ja su beebile.

Mul on siiralt kahju, et panin sind tundma läbikukkujana ja sa jätsid mulle sihilikult sõnumi, et sa lõpetad, kui firma oli juba suletud. Ma tegelikult arvasin, et oled eriline ja suurepärane, kuid ma ei öelnud seda sulle kunagi. Mul on kahju kuna tulid ja rääkisid, et sulle meeldib süüa orgaanilist toitu ja polnud kindel kogu selle keemia suhtes ja mina ajasin sulle puhast jama rääkides, kuidas see on hüppelaud tulemuste suunas. Mul on kahju kuna sa juba olid hädas oma kilpnäärmega ja viimane asi, mida sulle sel hetkel vaja oli gluteenirikas keemiast koosnev dieet. Mul on kahju, kuna ajaks mil ma lõpetasin töö seal ei suutnud ma ise isegi puudutada seda toitu ja ometi ma müüsin seda sulle.

Mul on kahju, et alles aastate jooksul mõistsin kui kahjulik see 1200 kalori dieet tegelikult oli. Ma ise pidasin 1200-1500 kalori dieeti aastaid ja seega ma tean, millest ma räägin. Kilpnäärme probleemid, meeleolu kõikumised, depressioon, peavalud…. ja muidugi gluteeni talumatus, mis “tekkis” umbes kuu peale seda eelpakendatud toidu söömist. Oli see kokkusattumus? Võibolla.

Mul on kahju, et sul olid kaasasündinud düsmorfsed tunnused ja oli väga valus kuulda, mida sa enda kohta rääkisid. Sa nägid välja nagu modell ja kõik mu teised kliendid oli heidutatud ja uurisid, miks sa üldse tuled kuna ilmselgelt ei ole sul kaaluga probleeme. Ja ikkagi istusid sa mu kontoris ja nutsid. Sa kartsid, et mõni mees näeb sind alasti ja sinu olematu rasv muudab sind eemaletõukavaks. Mul on kahju kuna ma oleks sind pidanud suunama psühholoogi juurde ja mitte nõustama kaalulanguse osas.

Mul on kahju kuna sa olid nii noor ja ilus ja minu juures ainult selle pärast, et su ema arvas, et peaksid olema peenem. Ja sellepärast, et sinusuguseid oli liigagi palju. Tüdrukud, kes teadsid, et nende keha on normis, kuid kelle emad sundisid neid omaks võtma teadmist, et nad on paksud ja lõpuks nad võtsid selle suhtumise omaks. Kuni lõpuks hakkasid sa uskuma, et midagi on valesti sinuga. Ja ükskord ma astusin vastu su emale ja sa lihtsalt vahetasid konsultanti. Ma arvan nüüd, et oleksin pidanud rohkem häirekella lööma, kuid ma ei teinud seda. Ja nüüd on mul kahju, sest olid sportlik keskkoolineiu ja ma loodan, et see 1500 kalori dieet ei teinud sulle pöördumatut kahju. Tõsiselt!?! Teismeline neiu, kes jalutab ruumi peaaegu olematu kehaga ja väga hea musklitoonusega ning ütleb, et ta on jooksja ning on on rahul oma kaaluga… kuid ta ema ütleb, et ta on paks ja peab langetama oma kaalu ja me lihtsalt aitamegi seda teha. Me ei suuda inimesena, naisena, firmana, riigina midagi teha, et kaitsta seda noort inimest? Mis on meil viga? Seal ei ole mitte midagi, mis õigustaks sellist käitumist. Mitte midagi!

Mul on kahju, et iga kord, kui sõid midagi “keelatut” või siis sõid rohkem kui “lubatud” siis rääkisin sulle “tagasi rongile hüppamisest”. Mul on piinlik iga kord, kui kuulen kedagi nüüd seda fraasi kasutamas. Mul on kahju kuna mõistan nüüd, et kui me anname oma kehale vähem kaloreid kui ta vajab, siis muidugi hakkab ta meile vastu võitlema. Ma isegi rääkisin seda sulle, kui soovitasin 1200 kalori dieeti. Probleem oli, et uskusin sel ajal, et 1200 kalorit on piisav. Miks ma uskusin seda nii pikalt? Mul on kahju kuna ma ei üritanud sind trikitada mängima seda mängu lihtsalt, et saada su raha. Ma ka ise uskusin neid valesid, mis räägiti – sama palju kui sinagi.

Ja see ei olnud ainult mu tööandja, kes pani mind seda kõike uskuma. Need olid ka arstid ja toitumisspetsialistid erinevates nõuandekogudes. Need olid ajakirjad, mis kinnitasid seda infot, mida jagasin ka oma klientidega. Peopesa suurune kanafilee koos pooliku kartuliga ja salatiga oli PIISAV. Mis sellest, et sul tekkisid “isud”. Need olid lihtsalt märgid erinevatest emotsionaalsetest probleemidest. Muidugi nad on. Ma olen hüpnoterapist kes varasemalt töötas erinevate söömishäiretega klientidega. Ma TEAN, et isud on märgiks erinevatest emotsionaalsest probleemidest. Välja arvatud siis kui nad pole. Välja arvatud siis, kui need on märgid sellest, et su keha vajab rohkem toitu ja sa ignoreerid seda. Sellisel juhul on isud märgiks sellest, et 1200 kalori dieet on lihtsalt täielik jama. Sellisel juhul on need märgiks lihtsalt sellest, et sind on petetud.

Ja selle kõige pärast on mul kahju ja ma vabandan. Kuna ma olen aastaid mänginud ja samamoodi ka sina – ma olen sinus kinnistanud valesid, mida sulle on räägitud terve elu. Valesid, et tervis ei tähenda midagi kui sa pole samal ajal peenike. Valed, mis ütlevad, et su keha pole imeilus kunstitükk vaid pigem tükk alusmaterjali, mida peab väänama ühiskonna arusaamiste järgi kuni sellest saab kindlaid reegleid järgiv skulptuur. Ja isegi siis on vaja veel palju tööd teha.

Ma olen sulle võlgu vabanduse mu endine klient ja praegune sõber, kellel ma aitasin kaotada liiga palju kaalu. Ma näen, kuidas su endine kaal tagasi tuleb pluss veidi veel lisaks. Täpselt nii see läheb, kui panna keegi 1200 kalori dieedile. Aga ma ei teadnud. Kui sa seda loed, siis ma tahan sulle öelda, et olid alati ilus. Ja kõik need veidrad dieedid on võltsid ja mõeldud selleks, et su ainevahetus segi lüüa ja sind muutagi lõplikult sõltuvateks neist dieetidest. Tagantjärgi järele mõeldes arvan, et ma olin väga hea kaalulangetamiskonsultant. Sest ma tegin täpselt seda, mida firma tahtis (kuid kunagi kõva häälega välja ei öelnud). Ma aitasin sul kaotada kaalu ja siis tuli see tagasi – nii et sul tekkis tunne, et me olime sinu jaoks ainus lahendus ja sa ise olid lihtsalt läbikukkuja. Sa said meie püsikliendiks ja me hoidsime sind selles lõputus mängus. Ma arvan, et ma tegin oma tööd väga hästi.

Ja nüüd ma mõtisklen, kas ma tegin rohkem halba kui head? Kui ma lahkusin, siis te kirjutasite mulle kaarte ja saatsite lilli. Mul on siiani alles need kaardid – need, kus kirjutate, kui palju ma teid aitasin, kui palju hoolisin. Kuid ma olen nüüd mõnedega teist sõber ka Facebookis ja ma vaatan teie fotosid ja ja te tundute olevat õnnelikud. Ja ilusad. Ja mitte seepärast, et oleksid kaotanud kaalu sellest ajast, kui teid viimati nägin. Vaid sellepärast, et ma näen SIND nüüd. Mitte klienti, kes istub mu toolil, kes küsib nõu, et kuidas vastata ühiskonna ootustele. Vaid näen just sind – tarka ja armsat naist, kes tõesti ei vaja üht suvalist firmat, kes räägiks talle, et miski on valesti.

Mul on kahju, sest kui sa jalutasin mu kontorisse, et saada oma toitumiskava, siis oleksin pidanud sulle ütlema, et oled niigi ilus. Ma oleksin pidanud küsima, kuidas sa ennast TUNNED. Kas sa olid õnnelik? Kas sa tundis ennast oma kehas hästi? Kas sa suudad mängida oma lastega? Seal oli nii palju neid, kellel tegelikult poleks olnud vaja kaotada kilogi ja mõnedele oleks kasuks olnud pigem juurde võtta. Ja võibolla ma korra paar isegi ütlesin seda sulle. Kuid mitte piisavalt. Mitte piisavalt mõjuvalt. Sest minu töö oli sind panna uskuma, et kaalulangetus peaks olema su jaoks kõrgeid prioriteet. Ja ma tegin oma tööd hästi!

Mul on kahju, kuna paljud teist jalutasid mu kabinetti tervena ja lahkusid toitumishäiretega, vale arusaamaga oma kehast ja tundega, et on läbikukkujad. Mitte keegi teist ei kukkunud läbi. Mitte kunagi. Mina petsin teid. Kaalulangetamis firma pettis teid. Meie ühiskond pettis teid.

Lihtsalt söö toitu. Söö päris toitu, ole aktiivne ja ela oma elu. Unusta kõik dieedid ja see lollus nimega kaalulangetamine. See päriselt on lihtsalt lollus.

Ma ei saa seda kõike peatada. Kuid ma saan peatada oma osa sellest. Ma ei mängi kaalukaotamise mängu enam. Ma ei tee seda oma kehale ja ma ei aita teha seda teistele. Nii see on! Mäng on lõppenud.

Tekst pärineb blogist Your Fairy Angel. Originaaltekst (inglise keeles) asub siin.

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga