Trennimaks Tallinna stiilis

ujumineTaas on käes kuu algus ja paljude lapsevanemate postkaste ummistavad arved huvikoolidelt ja spordiringindelt. Kahe lapsega peres võib arvete summa küündida ligi paarisaja euroni ning paratamatult tekitab see olukord ka diskussioone teemadel, et kas ja keda peaks KOV või riik toetama.

Kindlasti on väga vähe neid, kes peavad igasugust huviharidust aja ja raha raiskamiseks. Muidugi sõltuvalt pere taustast ja huvidest eelistatakse erinevaid ringe – kes peab oluliseks sporti, kes muusikat ja kes mõnd muud käelist tegevust – aga kindel on see, et hobi on vajalik ning isegi teaduslikud uuringud kinnitavad, et lapsed, kes käivad huviringides või trennides on samal ajal edukamad ka koolis.

Tänasel päeval riik huviharidust ei toeta – sellel teemal võeti ka enne valimisi sõna ja kindel on see, et järgmisel aastal riigi poolt mingit toetust ei tule.

Osades KOV-des on olemas vähemalt spordikoolidele pearaha, aga siinkohas ongi üks suur AGA – nimelt võib Tallinna või Viimsi lapsevanem avastada end olukorrast, kus just selle sama pearaha tõttu peab ta hoopis juurde maksma võrreldes teiste KOV lastega. Tundub jabur? Lubage siinkohal olukord piltlikult selgeks teha 😉

Tallinna linn nimelt toetab spordikoole pearahaga – et seda pearaha saada on vajalik lapsevanema avaldus, et tema lapse pearaha suunatakse just kindla spordiklubi arvele. Talupojamõistus võiks siinkohal eeldada, et see tähendab Tallinna elanike jaoks soodsamat hinda kui näiteks Saku valla lastele, kuid kahjuks nagu paljud muud asjad ei allu ka see toetus terve mõistuse loogikale ja seetõttu saavad Tallinna ja ka Viimsi (kellega siis arvatavasti mingi koostööleping sõlmitud) vanemad sügisel trennist kirja, kus “palutakse” teha avaldus just selle trenni jaoks või siis tõuseb trennimaks antud toetuse võrra. Kusjuures muude KOV lastevanematele sellist kirja ei saadeta kuna toetust tulemas pole ja trennimaks on üldjuhul juba niikuinii piisavalt kõrge, et edasine tõstmine võib juba kaasa tuua olukorra, kus vanem peab lapse trennist ära võtma.

Ja 90% perede jaoks väga vahet pole – tehakse avaldus ära, klubi saab oma pearahad ja jumal sellega. Aga on ka pereseid, kus laps tegeleb kahe spordialaga ja juhul kui mõlemad klubid/spordikoolid antud “lisamaksu” süsteemi rakendavad, siis võib lapsevanem leida ennast olukorras, kus teda karistatakse selle eest, et ta on Tallinna elanik.

Siinkohal tahakski küsida, et mis on täpselt selle spordiringi pearaha eesmärk? Muidugi tuleb sporti toetada, aga kas esmajoones ei peaks toetama peresid ja andma võimaluse igale noorele käia vähemalt paaris trennis nädalas?

Võibolla on need spordiringid erandid, mida tean ja on Tallinnas ka neid, mis tõepoolest võtavad pearaha summa kuumaksust maha ja annavad võimaluse ka vähekindlustatud perede lastele. Kui keegi mõnd sellist spordikooli teab, siis info on oodatud kommentaaridesse. Aga siinkohal tuleb tõdeda, et huvihariduse toetuste teemadel on meil veel palju arenguruumi ja kelllel hui teema üle kaasa mõelda, siis soovitan lugeda ka Velda Buldase arvamuslugu Postimehest, kus on väga lihtsalt ja konkreetselt esitatud ettepanekud, kuidas peaks laste ringirahade süsteem toimima.

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga