Sidrunitest ja pagulastest – ehk üldistamise võlud ja valud

Üks eesti mees kirjutas oma sotsiaalmeediakontol, et “kõigil mudakoonudel tuleks munad maha võtta!”. Sama “härrasmees” oli oma profiilipildile lisanud märgi “Rahvuslus ei ole rassism”. See oleks naljakas, kui see poleks nii masendav.

Teine eesti mees kirjutas ühel rassis… ee… tahtsin öelda rahvuslikul lehel, et “keskmine aafriklane on 11-aastase valge lapse tasemel oma mõtlemiselt ja on vägivaldne!” (Rahvuslus? Või siis ikkagi rassism?)

Mu tuttav, 20ndates noormees, pidas mõne nädala eest sütitava kõne teemal, et olgu pealegi, isegi kui seal kuskil ON sõda ja kaos, siis õiged mehed võitleksid oma kodumaal, mitte ei pageks parema elu peale. Tüüp ise sahkerdas ennast kaitseväest ära ja oli vaid mõned aastad tagasi, kui rahvuslus veel nii popp polnud, oma kavala skeemi üle uhke kui kukeke.

Neljas algatas oma sotsiaalmeediakontol arutelu selle üle, kas “murjamite inteligents (kirjaviis muutmata) küündib valge mehe (no muidugi mehe!) tasemele” või mitte.

Viies… aga ei. See polegi oluline, mida arvasid, ütlesid ja tegid viies, kuues ja sajas. Kui palju näiteid ma ka ei tooks, teeniks see, mida ma kirjutan, ikkagi üksnes üldistamise huve, täpselt samuti, nagu laused “naised ei oska autot juhtida”, “mehed ei nuta” või “mustanahalised on nii- ja niisugused”.

Üldistamine on tegelikult väga tõhus meetod, kuidas aju- ja ajaressursse kokku hoides käigupealt otsuseid ja järeldusi teha. Aga nii nagu heade asjadega enamasti olema kipubki, ei sobi ka üldistamine kasutamiseks alati ja igas olukorras. Eriti ettevaatlik tasub üldistamisega olla siis, kui kaalul on inimeste heaolu. Lihtsal süllogismil baseeruv reegel võiks olla, et see, kui kõik X on Y, ei tähenda, et kõik Y on X. Kõik sidrunid on puuviljad, kuid kõik puuviljad pole sidrunid. Kõik isad on meessoost olendid, kuid kõik meessoost olendid ei ole isad. On ju loogiline?

 

Sidrun. Puuvili. Aga mitte iga puuvili pole sidrun!

Kui möönda, et ühe objekti kuulumine mingisse gruppi ei anna võimalust kogu seda gruppi paika panna (nii nagu ei saa otsustada, et kõik puuviljad on kollast värvi ja talumatult hapud – sest et sidrun ju on!), nii ei saa ka inimest, kes mingisse gruppi kuulub, üksnes sellesse gruppi kuulumise järgi paika panna.

Kui punapäine Väints lööb kassipoega jalaga ja pillub parte munakividega, siis tundub üldistus, et tegu on hoolimatu mölakaga, üsna adekvaatne. Aga kui Väintsi käitumisest tehakse järeldus, et kõik punapead on loomade vastu julmad, siis on loogikaga vastuollu ja üldistamisega liiga kaugele mindud. Kui Pets, kes usub, et mustanahalised tuleks pikema jututa mättasse lüüa, kuulub mõnda pagulaspelglike gruppi, siis ei tähenda see, et kõik selle grupi liikmed mõrvamõtteid mõlgutavad rassistid on. Ja nüüd (hoiatan, tuleb keeruline koht!), kui raske seda ka poleks uskuda neil, kes valdavad ainuõiget ja lõplikku tõde eestluse ülimusliku olemuse osas – sama loogika kehtib ka pagulaste kohta! Ausalt ka! See, kui osa neist kuritegusid teeb, ei anna alust juba ette hukka mõista mõnd teist, samuti pagulaste hulka kuuluvat inimest, kes aga kuritegusid teinud ei ole. Täpselt nii, nagu tuhanded kurjategijatest eestlased ei anna õigust hukka mõista mind, kes ma ju samuti eestlane olen.

Sellega, pandagu lahkesti tähele, ei ole öeldud midagi rändekriisi kohta. On täiesti võimalik suhtuda skeptiliselt Euroopa riikide võimekusse siiatulvavate inimhulkadega toimetuleku osas, kuid hoiduda ebainimlikest repliikidest ja rassismist – ja ma ei mõtle selle all püüdlikku poliitkorrektsust, vaid sisulist, inimolendeid võrdselt väärtustavat üldist eluhoiakut.

 

Lamar. Pagulane. Aga mitte kõik pagulased pole 5-aastased ja nunnud. Magnus Wennmanni foto.

Üldistamine kui võime ongi aegade jooksul välja arenenud selleks, et võimaldada inimeseloomakesel uute asjadega silmitsi seistes kiireid otsuseid teha, seega on inimlikult mõistetav, et me seda meetodit enda jaoks tundmatuga kokku puutudes nii agaralt kasutame. Sest millegipärast suhtutakse üldistamisesse soosivalt just siis, kui otsuseid tehakse teiste kohta – mis endasse puutub, siis peetakse oluliseks inimolemuse keerukamatesse kihtidesse süveneda! Aga see vahetegemine pole moraalne ega õiglane!

Käitu teistega nii, nagu sa tahaks, et sinuga käitutaks – seda pole ju palju nõutud? Mitte teistelt, vaid iseendalt? Meil kõigil? Teate ju seda lugu saksa rahvaluuleteadlasest, kes oma suurteoses kõik teised rahvad paika pani (nt eestlased olla “väike rahvus Läänemere ääres, kes valetab ja varastab”), kuid enda rahva iseloomustuseks kirjutas: “Sakslaste hingelaad on väga keeruline ning vajab veel edasist uurimist.” Vot just seda tahet lisaks oma lähikondlastele ka teistesse lihast ja luust inimestesse süveneda, nende hinge ja iseloomu uurida, mitte mingite väliste tunnuste alusel pahatahtlikult paika panna, soovitakski. Igal konkreetselt juhul eraldi ja üldistuste lõksu langemata. Ja sugugi mitte ainult potentsiaalse pagulastulvaga seoses, vaid üldisemalt ka. Noh, et kui keegi on hädas, siis aitame. Kui kedagi kiusatakse, astume vahele. Kui keegi FB-s või ajalehekommentaariumis tapmisähvardusi pillub või massimõrvareid (hitler, breivik; suurtähe puudumine on taotluslik) appi kutsub, siis ei laigi tema postitusi. Ma ei tea, tunduks tervemõistuslik kuidagi.

  216 comments for “Sidrunitest ja pagulastest – ehk üldistamise võlud ja valud

 1. 2018-11-16 at 14:45

  (TUI cie de voyages pour les ploucs) :Le bon dieu n’est pas Académicien Français, pendant WW2 et la shoah, il devait être en croisière dans une autre galaxie. Et puis 13 minutes, c’est quoi dans une vie? A quickie

 2. 2018-11-16 at 11:15

  em moi cai lai win, mat luon ACC roi. Em mo key gen ra ma khong biet dung the nao ca.Anh chi ho em cai duoc khong. Tuy trong tai khoan khong co la bao nhung con kolo cua em go mai moi len duoc 20%. Gio ma bay mat thi cong coc lam. Hix.Help me.

 3. 2018-11-16 at 09:42

  Sunday is for me a one day in the week when I can do nothing. Maybe not exactly nothing, but it's very lazy day which I spend with my family. In Sunday I can do everything what I can't do during busy week. 🙂

 4. 2018-11-16 at 08:57

  Dios, como me gustaria tener la carrera acabada, y empezada, para poder estudiar todo el temario.Una dudilla, ¿la gente que se presenta a las convocatorias, el temario anterior lo estudia antes de que se haga oficial?

 5. 2018-11-16 at 08:16

  Antonio, no creo que hayan terminado en tablas. Obama ha tenido que ceder y pierden los más desfavorecidos.María, sí, 1-0, aunque podría ser una goleada. Besos.Gracias Basilio.Genín, y eso que uno se había vestido de cordero.Martine, parece que si bajarán, según noticias posteriores, veremos cómo se nota en la práctica. Bisous.Salud y República

 6. 2018-11-16 at 05:27

  Hi, you used to write great articles, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writing. Past few posts are just a little bit out of track!

 7. 2018-11-16 at 04:35

  Their seasonal items are the best! For me, their white choc chips are seasonal although in some states, they have them year round. As is their bread yeast and some baking supplies are only available pre-holidays. And they have so many chocolate, bonbons, truffles, coffees, crackers that are seasonal – I went in their with a budget and list the other day b/c it could get dangerous for me otherwise

 8. 2018-11-16 at 04:26

  Hitchens was an arrogant blowhard, more concerned with puffing up his pieces with ornate prose and planting obscure references than actually trying to make a cogent point. Reading his stuff is like combing through a stack of senior theses by pompous 21 year-old poly sci majors. He thought he was the reincarnation of George Orwell (even ripping off his 'how to make a cup of tea' essay), but he couldn't tie Orwell's shoes.

 9. 2018-11-16 at 04:13

  Congrats, though, on the Vermont customer; is that your first?I’d have to check, but I’d guess it’s probably number four or five. We’re pretty close to all fifty states. The only exception I can think of off the top of my head is Hawaii. We also have maybe half a dozen of the Canadian provinces so far.  Robert Bruce Thompson

 10. 2018-11-16 at 03:59

  Hello would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Cheers, I appreciate it!

 11. 2018-11-16 at 02:45

  A good point Pastor Keith! I find this is a problem for people who have grown up in a fear based environment. It is the “fear of man” learned more than “the fear of God”. It takes time to overcome this desire to please people but the more we read and understand and are taught the Word of God, the more we are able to let go and fully trust God and seek His approval rather than mans. For some of us it takes longer than others!

 12. 2018-11-16 at 01:31

  Yeah, I love that feeling when you look at words or a word for a long length of time. It is both peculiar and amusing.Happy to read that your studio feels like home.

 13. 2018-11-15 at 22:59

  1f81Just wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 14. 2018-11-15 at 21:42

  Now I have to go see the movie just for the knitting. I normally wait until the DVD comes out. But I guess I will have to spend the money. Of course, I will have to find a sock pattern I can knit in the dark to take with me….

 15. 2018-11-15 at 21:12

  dulwichmum February 15, 2008 Lovely darling Rosie,What conclusion did they draw? Is the BSC to become mainstream? I feel so out of touch! Please tell me that Sam is sending me up.

 16. 2018-11-15 at 19:54

  Vaikka piparkakuista en juuri välitä niin niiden tuoksusta kyllä! Ja taikinasta.. Kuinka se taikina voikaan olla niin hyvää! Mutta parhautta ovat Aura-piparipyörykät. 50/50 murusteltua auraa sotketaan maustamattomaan tuorejuustoon, pyöritellään palloiksi ja pallot pyöritellään piparkakkumuruissa. Nautitaan glögin kanssa sohvan nurkkaan käpertyneenä ja viltti jalkojen päällä. Parhautta. 🙂

 17. 2018-11-15 at 16:29

  Sounds like a dissertation waiting to be written, if you follow me. Or just a fun sleuthing job! (and now back to the salt mines of my own dissertation… why can’t I do all these other things too??? why don’t I know Armenian? or Polish? or Turkish?)

 18. 2018-11-15 at 16:20

  A person necessarily lend a hand to make significantly articles I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the analysis you made to make this particular put up extraordinary. Fantastic job!

 19. 2018-11-15 at 16:13

  4c1142ona 26c6b82c6Hi! I’ve been reading your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!22

 20. 2018-11-15 at 15:53

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road. Cheers

 21. 2018-11-15 at 15:36

  This will be a great project. I will become a great grandmother this coming week. At my age, it is good to get ahead of the game. So thanks for an idea that will always be in style (my grand daughter is a teacher).

 22. 2018-11-15 at 15:04

  Dude! I would probably purchase the Sandman, Doctor Who and Wolverine pieces. They’re brilliant. The others are nice too (the Batman one is craaaazy), but those three… wow.

 23. 2018-11-15 at 14:56

  Cool Site…I am just writing to make you know what a notable encounter my friend’s daughter obtained checking the blog. She learned a wide variety of issues, most notably what it is like to possess an amazing giving style to have other folks really easily learn …

 24. 2018-11-15 at 14:45

  ‘You do not understand what you are writing. Of course USSR wasn’t “real communism”. In fact nobody sane claimed it was.’Spot on. But TGGP’s postings clearly show his/hers strenghts are not….confided to a single issue.BTW, when can we expect MM to mention major…ahem… Major Religions in this ongoing soap opera about Reset 5.0 or whatever?I am…a vulgar fan who enjoys reading about obscure strains of gutter Middle East religions but would appreciate a bit more contemporary outlook. Otherwise, it’s a bunch of Computer Science majors with a bong and too much time.

 25. 2018-11-15 at 14:25

  F*ckin’ amazing issues here. I am very happy to look your post. Thank you a lot and i am taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 26. 2018-11-15 at 13:51

  So…does that mean you can play like ” Kyle Landry…..” : ) Though that would be amazing, Not likely unless you practice for a few years. Just don’t give up!! ” Thumbs up if you agree.”

 27. 2018-11-15 at 13:38

  As a man, you will get crapped on in life, unless you have lots of money. That's the way it goes.Mostly true, although I will say that smooth social skills can be of even greater value than money, for a man.

 28. 2018-11-15 at 13:06

  Endlich ein Buchcover, dass ich mir aufs Gesicht legen kann – das war schon lange fällig! Ich wusste es, Bücher machen nicht nur schlau, sondern auch schön.In diesem Sinne – viel Erfolg, möge es Radieschen tragen

 29. 2018-11-15 at 13:05

  dit :Déjà que je rentre jamais chez Zara (c’est contre ma religion)…C’est pas demain la veille que j’irai chez un faux fabricant de violons !

 30. 2018-11-15 at 13:03

  I'm a freaking sap. Totally moved to tears.Only, wait a second. Why should I feel sappy about being hopeful?Why am I that jaded?I know he's gonna win. He just HAS to.Thanks for posting it, Cyn.

 31. 2018-11-15 at 12:54

  Seems mostly harmless? Maybe the “you deal coke and kill people” line was a bit much.Still what’s the point of this? For the teachers and parents to have a laugh? It doesn’t really benefit the kids.

 32. 2018-11-15 at 11:56

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Many thanks

 33. 2018-11-15 at 11:52

  It’s an interesting thing, and I like to hear the different perspectives! I’m wondering if it would stifle my creativity or expand it in a way because I would have the framework of a story and use the prompts to tie it together.Also? Keep working on your book! Even if you decide it’s too private to ever publish (and who knows how you’ll feel eventually?) finishing it will likely give you an amazing sense of satisfaction

 34. 2018-11-15 at 11:33

  Jag har just sett dokumentären. Vissa saker tyder ju pÃ¥ att saker och ting kanske börjar hända (för det bättre) men nog blir man ändÃ¥ ganska bedrövad över hur vi människor behandlar djur…. Suck!

 35. 2018-11-15 at 11:12

  To follow up on the up-date of this issue on your web page and want to let you know how much I liked the time you took to put together this valuable post. In the post, you actually spoke regarding how to actually handle this problem with all ease. It would be my pleasure to accumulate some more suggestions from your website and come up to offer others what I learned from you. I appreciate your usual excellent effort.

 36. 2018-11-15 at 10:48

  Hi there just stumbled upon your website via Bing after I entered in, “Sample Page | NC-BEACHFRONT-HOME-FOR-SALE.COM” or something similar (can’t quite remember exactly). Anyways, I’m delighted I found it simply because your content is exactly what I’m looking for (writing a college paper) and I hope you don’t mind if I gather some material from here and I will of course credit you as the source. Thanks for your time.

 37. 2018-11-15 at 10:35

  “Penso alla partita col Bologna, poi si vedrà. Senza Campagnaro e Aronica abbiamo 9 punti in più dell’anno scorso. Valuto quest’aspetto, poi faro’ una chiacchierata con la società”.Questo passaggio non fa che aumentare la mia convinzione che il palermitano e l’argentino a gennaio ci salutano.L’ Udinese deve finire in serie B e la deve rimanere!

 38. 2018-11-15 at 10:22

  I do believe this is certainly the most vital advice in my circumstances. Plus i’m ecstatic looking through your short article. Nonetheless prefer to remark about many typical stuff, The internet site style is best, this article content really is exceptional : N. Fantastic position, cheers

 39. 2018-11-15 at 09:30

  >Ja wiem Syzyfie, ze Ty byÅ› chciaÅ‚ aby oÅ› KartezjaÅ„ska byÅ‚a >_nieograniczona_ […] Cóż, po raz kolejny okazuje siÄ™, że żyjesz Robakksie w zupeÅ‚nie innym Å›wiecie… Czy znasz kogoÅ› poza TobÄ…, kto także zabrania umieszczania liczb caÅ‚kowitych na osi liczbowej ? No ale przecież Drogi Syzyfie te liczby naturalne już umieÅ›ciÅ‚ na osi Kartezjusz.JeÅ›li chcesz zrobić oÅ› na której umieÅ›cisz liczby takie jak 1/0+1, 2/0, 3/0-1 itd a wiÄ™c liczby nienaturalne (liczby SILNE) – to to nie bÄ™dzie już oÅ› Kartezjusza.Chcesz przeprogramować czas przeszÅ‚y??? 🙂

 40. 2018-11-15 at 08:27

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 41. 2018-11-15 at 08:13

  Intressant diskussion, men man fÃ¥r en bitter känsla dÃ¥ användandet av skällsord, härskartekniker och andra fula uttryck är överväldigande…Bara för att man tycker nÃ¥gon eller nÃ¥gra gör fel, mÃ¥ste inte man använda “fulheter”. /M

 42. 2018-11-15 at 08:00

  AlltsÃ¥, Gummo är ett mästerverk. Kids Ã¥ andra sidan, kändes mest som en anledning att fÃ¥ göra laglig barnporr. Vidrig jävla film – men med vilket budskap? Skildrar Kids ett stort problem i västvärlden? Lite grann som ”Ett hÃ¥l i mitt hjärta”, man beskriver en bedrövlig situation som inte är verklighetstrogen. Bara äckel för äckels skull.Shit vilken obehaglig trailer! hehe

 43. 2018-11-15 at 07:02

  Preciosa .Me gusta la ausencia de mantel luciendo la mesa , yo tengo una muy bonita y me pasa eso ¡A veces me da pena taparla!Y los bastones¡Los voy a copiar!

 44. 2018-11-15 at 05:59

  Yes, you've stated exactly why the Wright flap bothers me so much. Does the Pope speak for every Catholic out there? I don't think so. I think MOST people sit in church and listen to things they don't believe and keep going back every week. To hold Obama to a higher standard is hypocritical.

 45. 2018-11-15 at 05:38

  Surfing around digg.com I noticed your web site book-marked as: Derby Fire Deaths: Children’s Parents Arrested | Dee 106.3. Now i’m assuming you bookmarked it yourself and wanted to ask if social bookmarking gets you a bunch of site visitors? I’ve been considering doing some social bookmarking for a few of my websites but wasn’t sure if it would generate any positive results. Thanks.

 46. 2018-11-15 at 05:34

  After study a number of of the weblog posts in your web site now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and will be checking back soon. Pls check out my website as effectively and let me know what you think.

 47. 2018-11-15 at 03:58

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 48. 2018-11-15 at 03:43

  nothing is impossible in this world we just have to try for it and pray to allah.why there is a need to marry non-muslim ,shanpur is not the end of this world,move out from there.there are many muslim males who are poor and are searching grooms for them insted of getting married to non-muslim why not get married to poor and be in your own religon.

 49. 2018-11-15 at 03:38

  Bo na żartach trzeba się znać drogi panie. Jak chce się pan popałować to do koleżanka RR-K zaprasza. Tam od razu z grubej rury.O taki poziom pamu chodzi? Zapewne o taki.Tu trafił pan przez pomyłkę rozumiem, dlatego ułatwiam panu powrót.Żegnam.

 50. 2018-11-15 at 03:09

  Non sei l’unico . Sono loro che non sanno gestire il sito . Non gli utenti . Anche perchè come fai fai sbagli gia’ a prescindere . Quindi non farti problemi . Io sono mesi che non scrivo piu’ nulla per Wikipedia perchè comunque facessi non andava mai bene . Finchè a un certo punto mi sono rotto le biglie e li ho mandati a stendere .

 51. 2018-11-15 at 01:32

  I just want to tell you that I am newbie to blogging and site-building and certainly savored this web-site. Probably I’m likely to bookmark your website . You definitely come with fantastic posts. Thanks a bunch for sharing with us your web page.

 52. 2018-11-14 at 23:43

  Normally I don’t learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great post.

 53. 2018-11-14 at 22:28

  Tempobet hakkında bir yazı yazmak bizim haddimize deÄŸil. Herhangi bir sitenin ÅŸakÅŸakçısı olmanın alemi yok diye düşünüyorum. Kimi insan sırf internetten diye Bilyoner’i bile tercih ediyor. Bana göre saçmalık.

 54. 2018-11-14 at 22:18

  todos estos no son todos vine a esta pagina porque tengo muchos juegos y quiero mas yo tengo como 80 y aqui casi nada les aconsejo que busque en face book f aplicaciones y primero aparece buscar mas aplicaciones en ves de esta bobada y pongame estrellas si es lo que busca o escribanme

 55. 2018-11-14 at 19:52

  Such a wonderful card! I think I am going to like these In Colors, too, now that I’ve seen what you are doing with them! And I spied the IO coffee set that I have in my stash. Can’t wait to see what you might do with that one, to give me some more inspiration!Thanks as always for all your marvelous tutorials. You are my hero…..

 56. 2018-11-14 at 19:42

  Schöne Website zum Surfen und Neues entdecken! Das McDonalds-Behind the Scenes-Video war echt interessant.Hab gleich mal den Newsletter abonniert.

 57. 2018-11-14 at 18:44

  6-2-12 spune: Ma puteti ajuta si pe mine? Am si eu probleme cu calculatorul, introduc un dvd si nu-l mai vede si inainte il vedea Am intrat si m-am uitat cum ati zis voi start/run/dxdiag/display si vad urmatoarele:Name : RADEON 9200 PRO;manufacturer: ATIChip type: RADEON 9250 AGP( 0×5960)Dac type : Internalc DAC (400Mz) So, am sau nu placa video?Merci! -39

 58. 2018-11-14 at 17:28

  … rah c’est terrible… je lui donne toutes les cartes pour faire rire Darth, le couteau suisse et les sucettes plus haut… JE RATE TOUT AUJ…

 59. 2018-11-14 at 17:12

  C’est chouette je ne savais pas que leChat faisait du bio :)Et ton article a le mérite de nous prouver que le bio n’est pas forcément cher.En matière de cosmétique, aliment et de lessive, je trouve régulièrement des produits bio moins cher que de l’industriel (même si ça demande une certaine connaissance du bio pour cela).

 60. 2018-11-14 at 15:23

  I hope this doesn’t come out the wrong way, but it can get so easy to be sucked into the blog/message board/online world that your “friends” take precedence over your friends. Get out there, mama. It will do you good.

 61. 2018-11-14 at 15:18

  look who’s kicking you out of your house it’s not al qaida it’s not muslims it’s the bankers lol why are you even in this mess get your troops out the middle east and get your shit together stop living in that bubble those elites created

 62. 2018-11-14 at 15:17

  Sarah Connor cerca una grossa retina per farfallePremesso che in prima battuta avevo letto rétina e non capivo il senso, ma poi, anche quando ho capito che si trattava di una retìna mi sono chiesta: chi è Sarah Connor?

 63. 2018-11-14 at 14:39

  Deixa a concorrencia trabalhar, depois nós escolhemos o que é melhor. O que não é aceitável é ver pessoas como esse VILL querer eliminar a concorrencia.Usando Internet Explorer 9.0 em Windows 7

 64. 2018-11-14 at 13:47

  For me it is starting to feel as it must once have felt to be living in Britain when the Roman legions left.That nothing would ever be the same again and that a time of trial and collapse was coming to a once ordered world.There is no pattern to events any more that makes sense. It is the beginning of chaos in every sphere, economic, moral and political.When great changes happen they always happen swiftly. it is the way of the world.

 65. 2018-11-14 at 13:23

  This is the right blog for anyone who really wants to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that’s been written about for many years. Wonderful stuff, just great!

 66. 2018-11-14 at 12:38

  A person essentially help to make seriously articles I’d state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual put up incredible. Great process!

 67. 2018-11-14 at 10:43

  / I used to be recommended this blog via my cousin. I’m now not sure whether this post is written by way of him as no one else understand such specified approximately my problem. You’re amazing! Thank you!

 68. 2018-11-14 at 09:04

  Smoking is an obviously expensive, harmful, undesirable, and therefore unwise practice. During formative pubescent and adolescent years, less intelligent and failing students tend to become addicted smokers.Hence, during life, smokers tend to fail more often than non-smokers when attempting almost any challenging task.

 69. 2018-11-14 at 08:54

  Butter and other products from grass-fed, pasture-raised animals promotes health for the human, the animal, and the planet. Both nutrients and toxins are stored in fat, so the cream of healthy cows will be both free of toxins and rich in nutrients. You can read all about the differences between grass-fed and conventional beef and dairy in this article.

 70. 2018-11-14 at 06:58

  OTMentre mi trastullavo sugli apparecchi acustici del tempo che fu mi sono imbattuto in foto che prova che gli Americani durante la II Guerra Mondiale condussero esperimenti segreti per creare uomini superforzuti e immuni all'ernia 😀

 71. 2018-11-14 at 06:39

  Somebody essentially assist to make significantly posts I might state. That is the first time I frequented your website page and so far? I surprised with the analysis you made to create this actual publish amazing. Excellent activity!

 72. 2018-11-14 at 04:30

  we prefer to honor quite a few other world wide web internet sites on the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out

 73. 2018-11-14 at 04:07

  I think this web site holds some real excellent info for everyone. “A kiss, is the physical transgression of the mental connection which has already taken place.” by Tanielle Naus.

 74. 2018-11-14 at 03:43

  Bravo pour le façonnage! Bien sympa. Orange, citron et miel, un joli mélange de saveurs et avec l'avant dernier photo, on peut bien voir la texture qui fait frétiller les papilles! Have a great day!Cheers,

 75. 2018-11-14 at 02:21

  This is great! I think this whole conception of bride shopping…It happens in the Middle East and America even with Arab Christians…It is not a religious but, cultural thing. I think people should be allowed to marry whoever, and whenever. I am soo sick of this arab arranged marriage stuff as I see it happens even within my family. Great Post Mona ♥VA:F [1.9.20_1166]

 76. 2018-11-14 at 00:43

  Tiens, on s’est raté de peu: j’étais là pour la demi contre Davy cette année-là (match capilo-tracté au possible, avec notamment un ace sur 2ème balle sur balle de set adversaire).

 77. 2018-11-14 at 00:09

  Здравствуйте, меня зовут Борис, мне 14 лет, я хочу бросить мастурбацию, я начал мастурбировать где-то 3-5 месяцев назад, каждый день мне хочется этого, после мастурбации, я осознаю, во-первых, что это вред организму, во-вторых в будущем будут проблемы, в-третьих это трата времени, ну и много всего, я продерживаюсь 1-3 дня, ну максимум продержался целую неделю. Я ХОЧУ БРОСИТЬ ЭТУ ПРИВЫЧКУ, ПОДСКАЖИТЕ БУДУ ОЧЕНЬ РАД!

 78. 2018-11-13 at 22:04

  Bilgeman:”Fathers,in this culture, dote upon,(and spoil the crap out of), their daughters.”Princess” might be getting her belly-button pierced…”just like Britney”,…(excuse me a moment while I perform the ritual cleansing of myself for uttering a blasphemy)……but it’s Daddy’s money that’s buying her the “bling”.”Observant visitors to this country, from the beginning, have noticed that this was “mommas boy” society.In fact, I would say that Country Music is a mommas boy daddy’s girl genre. Which is too bad because it is the last refuge of those of us who hate opera.

 79. 2018-11-13 at 20:17

  Expecting #2 this fall….9 years later. Cloth diapered the first and have passed on all our diapering stuff….so that others may cloth diaper also…so needing to start again. this package would really help jump start!

 80. 2018-11-13 at 19:49

  D. Margarida EliasAcompanho-a na sua análise.Não sendo um estrondoso filme cómico português penso que foi o mais bem estruturado, e num filme dar uma grande lição de teatro através dos ensaios do grupo "Os Grandelinhas".As grandes actrizes e actores intervenientes contribuiram decerto para a confirmação da qualidade do argumento, e da mestria do realizador António Lopes RibeiroOs meus cumprimentosJosé Leite

 81. 2018-11-13 at 19:05

  SamTime to put this fiction to rest. The Israelis don’t kick an elderly Arab woman from her home in East Jerusalem because they’re afraid of her. They do it because they are Nazis.

 82. 2018-11-13 at 17:12

  Amazing!! You have made me want to go to a festival now and that is SOME achievement! What a beautiful setting and you had such a fun time by the looks of it. Looking fantastic too – love those sunnies and your awesome maxi dresses. Totally rocking them…lovely post, really enjoyed it, Avril xx

 83. 2018-11-12 at 23:08

  “Je smutné, kolik lidí odmítá pochopit matematikcé důkazy dokazující nemožnost existence socialismu”.Nic takoveho se v matematice neprobira, ty trotle. A to mam za sebou matfyz, vcetne funkcionalni analyzy a nelinearnich diferencialnich rovnic 🙂

 84. 2018-11-12 at 19:42

  haber si cambia ya, he mejorado muchos puestos en estos ultimos meses, pero el PR sigo teniendolo muy pobre. Espero poder subir al menos 1 punto de page rank

 85. 2018-11-12 at 16:44

  24 June 2012Bpnjour !!!I discovered your blog through that of Mary Sylvester … and I’m in front of admiring beautiful works so well made!!! really well doneGood day to pleasurePat

 86. 2018-11-12 at 15:21

  I see you are using a tagboard. How do you determine the layout of the components and how to dress the wiring? Also, would a power transformer for a Fender Deluxe or Princeton work well for this? And, who IS Rainer zur Linde or what book did he write? I can’t find anything on the usual sources.

 87. 2018-11-12 at 12:35

  Добрый день, очень хочется попасть на ваши курсы и в дальнейшем устроится на работу к вам, есть базовые знания PHP, MySQL и чуть хуже с Java Script, резюме высылал. Заранее спасибо.

 88. 2018-11-12 at 11:35

  I used to be really pleased to find this web-site.I essential to thanks on your time for this superb go through!! I positively enjoying every little little bit of it and I have you bookmarked to require a seem at new stuff you weblog submit.

 89. 2018-11-12 at 09:05

  Another placebo change, how about giving the users REAL choice over MORE things than just video upload?How many percent of the users actually do upload more than 2-3 videos?And how many need this function?Now think about how many people want the old design back!Give them the option to do THAT, instead of posting shit announcements like this, trying to create the illusion of giving users more choice.

 90. 2018-11-12 at 08:14

  5 oktober 2012Dankje meis. Dit is alleen maar over haar sollicitatie. Hoe ze het beleefd.Ach ja ze zal nog heel wat mee maken om zo maar te zeggen.  

 91. 2018-11-12 at 05:41

  FUN!! We are jealous. The beach is one thing the boys have not forgotten about our sojourn on the east coast. They keep asking, “Why can’t we just take a plane and go to the beach?” Huh, wish it were that easy! Liam is so funny! Ben went for the older ladies too. Still does…

 92. 2018-11-12 at 05:10

  I got this web site from my pal who shared with me regarding this web site and now this time I am browsing this web site and reading very informative articles or reviews here.

 93. 2018-11-12 at 04:19

  John, send me a Chicago-style hot dog recipe and I will oblige. I don’t think I’ve ever had one.Also, thank you for the obscure Coney Dog fact.

 94. 2018-11-12 at 04:16

  Thanks for some other great post. Where else may anyone get thatkind of information in such an ideal manner of writing?I’ve a presentation next week, and I am on the search for such info.

 95. 2018-11-12 at 03:06

  Wonderful, great idea.But I think you must switch the default: if you want to learn from your friend Bill, when he add an extra parameter in an API windows function, the default will work as in the past, nothing change.And to activate the new stuff, I "can modify the video URL by attaching a rel=1 parameter to the videovideo"tx

 96. 2018-11-12 at 02:17

  berna diyor ki:bu çocuklar bir harika kesinlikle kazanmalara lazım insan bukadarmı tatlı olur ve nasıl olurda dans ederken mimiklerini bukadar harika kullanıryaaaaaaaaaaaaa

 97. 2018-11-12 at 01:36

  Hi there, was just reading the post "what housing", and i am currently getting a CMT housing made.Was just wondering what controls you had Jay put on the housing for you?I told him i wanted obviously the main dials (canon 50d btw) also the iso button, WB and AF drive button, also live view and playback buttons.I seem to be having a hard time communicating with him (through email) how did you find it? Would appreciate any help, cheers.Joel

 98. 2018-11-11 at 23:51

  jesse393February 25, 2012 Love this kit! It was actually easy to stop using my old cigarettes once I took a drag on the V2. The cost was pretty reasonable and the batteries last long enough to be convenient. It seems like the battery lasted about as long as one cartridge. My only complaint is that I had to deal with a backorder on cartridges to get the Menthol flavor I like. However, I did get them eventually and now I know better and order a bigger pack way ahead of time. Overall, V2 is great and I recommend it to anyone.

 99. 2018-11-11 at 22:40

  My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 100. 2018-11-11 at 22:03

  I’m not a germaphobe. But Lizzie is. Like a superhero. She’s a superhero of germophobia. It’s cute though. And everything is organically minty fresh smelling. P.S. I’m going to start licking fire hydrants to grow a tail.

 101. 2018-11-11 at 18:04

  anti umno: islam dan iman bukan setakat pakaian sahaja .. apa yang umno buat selama lebih 50 tahun memenuhi tuntutan agama, mmemanglah ada sebahagian yang mengabaikanya tetapi kalau dinisbahkan 55:45 pun masih lagi dikira lebih baik dari sembahyang tonggang tonggek tetapi tidak mengamalkan islam menyeluruh …~joesniper@mykmu~

 102. 2018-11-11 at 16:12

  Hi Ollie,I’ve followed this issue with interest too, as someone who is committed to supporting farmers who seek to sharpen their commercial skills whilst farming in an ethical way, whether organic or conventional.How much do you think the Soil Associations approach is driven by marketing and competition as they try to differentiate organics from locally produced food,(sales of which are galloping here in the UK). Also, is their recommendation to eat less meat connected to the fact that organics are expensive, and so might benefit from less money being spent by consumers on conventional meat. Colette

 103. 2018-11-11 at 12:49

  Love the scotty, very cute! I'm guessing stacked coin quilt, but I may just have them on the brain at the moment, so I'm seeing them in everything! Gorgeous packages too, lucky you!

 104. 2018-11-11 at 12:05

  Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 105. 2018-11-11 at 11:25

  catou dit :Un stylo bille de la marque Pilot qui écrit plutôt pas mal.J’aime écrire en rouge dans mon carnet du téléphone.Rien de très originale !!!Belle journée.Point météo : ici à Marseille, il pleut !!! la loooooooooooose

 106. 2018-11-11 at 10:52

  Thanks for providing the lyrics there, Father Z!I was mouthing them quietly-and bopping to them quietly-while here at the library.I’m with Erik-maybe there’s a Latin rap song in the future!Go ‘Zuhlio’! You da man! : D

 107. 2018-11-11 at 09:58

  In this case the issue is allowing boys to compete on a girls sports team. No, not field hockey, which I’ve discussed before; this time it’s swimming. Because many schools only have girls’ teams, boys are allowed

 108. 2018-11-11 at 09:31

  Mariah, a Josy Paiva tem algum blog, site?! Divide com a gente. Rss! Olha, está tudo um amor, lindo mesmo. Assim que a Alice chegar nos avise. Beijos

 109. 2018-11-11 at 09:26

  Pues no, a mi no me gusta ni una cosa ni la otra, no. Pero me apasionan, sobre todo el chocolate. Hace un tiempo que hice una receta del estilo a la que nos sugieres hoy tú; era de Chelo (Cogollos de Agua) y estaba tremendamente buena. Muy húmeda y contundente. Una delicia. Y como ésta tuya esté igual de buena, es ideal para pecar en la operación bikini, je je.¡Feliz semana!

 110. 2018-11-11 at 05:33

  Dazu kann ich beim besten Willen noch nix sagen — ich habe das Nexus noch nicht lange und insofern auch keine Erfahrungen. Aber so kompliziert ist es definitiv sonst nicht. Normalerweise erhielte man einfach auf dem Gerät eine Benachrichtigung über ein verfügbares Update, dieses würde nach Zustimmung einfach heruntergeladen und installiert.

 111. 2018-11-11 at 04:03

  bhè, se per caso succederà vado direttamente a casa del Sindaco e lo faccio a polpette. POLPETTE! (No Ly…su che è Natale…) ;-P@Lypsak: pat pat. Purtroppo la manutenzione stradale è diventata un optional…

 112. 2018-11-11 at 01:55

  20 juin 2012Hey, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!  

 113. 2018-11-11 at 00:54

  not sure yet. I hope so, but nothing is comfirned. Chelsea Green has been busy putting out Howard Dean’s health care book so we haven’t talked since I signed the contract. That’s a great trade-off if it helps ends the no-affordable-healthcare madness in this country. We can hope, right?Reply

 114. 2018-11-10 at 22:32

  la Novia de Gorgola Posted on haikel, se te ha “colao” una intrusa. jijijiji Mariiiiiaaaa te voy a machacar a memes, mañana mismo tengo uno preparado, asi que agarrate jajajaj

 115. 2018-11-10 at 22:09

  so. And what is the best way for internationals (such as the Gaza flotilla) to support and contribute positively to the struggle for Palestinian liberation?My website is here: Check out for example my reviews of Jimmy Carter’s book, in which I excoriate Israel’s colonial and apartheid policies, in depth.

 116. 2018-11-10 at 22:05

  HOLA José,abusando de tu extraordinaria amabilidad dónde puedo conseguir más fragmentos leidos por Cortázar como el de la radio,tú posees innumerables recursos,graciñas por tu lúcida web, con cariño sincero.ELSA

 117. 2018-11-10 at 21:40

  Jennifer, I’ve had the same experience. I’ve gotten annoyed at missing putts and just whacked the ball and it goes ten feet and sinks!David, That’s pretty funny. I’ve never tried fencing, but always thought it looked like a cool thing to be able to do.

 118. 2018-11-10 at 21:33

  Ich weiß gar nicht, warum alle Welt immer auf Hannover rumhackt. Ich habe wesentliche Teile meiner Jungend vor den Toren Hannovers verbracht und manchmal komme ich auch heute noch in meine alte Heimat. Hannover wird wie hier shcon erwähnt, völlig unterbewertet. Sicher, es ist keine Metropole wie Berlin, München, Hamburg oder auch Köln. Aber Flair hat es trotzdem. Und mich würde doch mal interessieren, in welchem Cafe Du warst 🙂

 119. 2018-11-10 at 21:08

  Buon natale Liciaaaa! Ovviamnte anche felice anno nuonvo! Fabri: Buon natale a te, a tua moglie , alla tua famiglia e ai tuoi amici !IN SOSTANZA, BUON NATALE A TUTTI !

 120. 2018-11-10 at 20:00

  Thanks for every other fantastic article. Where else may just anyone get that kind of info in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 121. 2018-11-10 at 19:45

  and what should we think about the fact, that the bounce rate is increasing exponentially starting adwords campaigns? yes, this is interesting data we should monitor and convert, but I mean it can't be a metric value for "websites's quality".

 122. 2018-11-10 at 16:25

  I would like to try the Toffee Sugar Crunch Solid Lotion. I always find myself being out somewhere and wishing I had some lotion to go on my hands. This would be perfect for tossing in the purse. I also think the scent sounds wonderful.

 123. 2018-11-10 at 15:42

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 124. 2018-11-10 at 15:25

  disse:Quero muito ver Santuário. Domingo fui ao cinema com o meu pai, e vi Caça às Bruxas, é muito bom! *-*Tem promo lá no blog juuh,participa??

 125. 2018-11-10 at 15:14

  Potheadstevie,Obama being a Nazi and an ignorant vocal group of black folks like you spewing hate and anger based on skin pigment does not denounce black culture generally it merely recognizes the bad apples in the bushel that need culling.Your cavalier reference to the atrocity of lynchings is offensive and off base as are your rants generally. Ms. Banks was accurate in her assessment denouncing your limited intellect when she referenced your proclivity to bait rather than debate.

 126. 2018-11-10 at 14:04

  I would like to take the ability of thanking you for the professional direction I have continually enjoyed browsing your site. I’m looking forward to the commencement of my university research and the complete groundwork would never have been complete without coming over to your website. If I might be of any help to others, I would be happy to help by what I have learned from here.

 127. 2018-11-10 at 13:10

  I still think it will take some time for full adoption of contactless payments in the States even though mobile credit card processing has been accepted quite well.Please check out my article:

 128. 2018-11-10 at 11:01

  Obrigado.Concordo que em matéria de lixo o estado actual do que passa nos centros comerciais é deprimente.De qualquer maneira sobre a "A Gata …" acho que a Taylor tem aqui um papel insignificante se comparado com a megera da esposa do irmão do que-é-gay-mas-não-se-pode-dizer.

 129. 2018-11-10 at 09:17

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. cheers

 130. 2018-11-10 at 08:14

  E nessa estrada deserta irei acompanhá-laPor todo o sempre com o sol iluminandoEsse momento continua por nós esperandoNão consigo com palavras explicá-la. As nuvens estão carregadasDe beleza, ternura, música e poesiaQuem dera se eu pudesse um diaTer o grão de areia da praia em noites enluaradas.  Â

 131. 2018-11-10 at 07:56

  As spot-on as is your six-pointed ethical star, I’m still glad to be in my graduate level media ethics class.I do think the media — at least the print media — are more concerned about ethics than at any time in many decades.If only the news makers we cover were as ethical as we strive to be.

 132. 2018-11-10 at 07:52

  hey my friend! because i think you are an amazing designer and i love your company – because the clothes make me so happy – and anything with ruffles is delicious – because your clothes are even WAY cuter in person and they are just so different than everything else. they do end up being the favorite laundry for sure.

 133. 2018-11-10 at 07:25

  I remind that these games ultimately come at the expense of patients, which could include any of us at any time, often unexpectedly.Patients do not become ill, nor do doctors and other clinicians toil in hospitals, so that IT people can have spiffy computers and comfy jobs.– SS

 134. 2018-11-10 at 07:16

  Simply stopping by to applaud you for the great read. it was certainly worth my time reading this post. I’m waiting for significantly more good posts soon! I added your feed in my reader!

 135. 2018-11-10 at 06:22

  What?Are we supposed to be surprised that politicians consider themselves more” equal” than the rest of us? Congress and I am sure the president are not going to have Oamacare inflicted on them if it is enacted. Do you think Sonia Sotomayor,Pat Leahy or B.O. and their families would be agreeable to being placed in a burning building in New Haven,CT and have the morons that Sotomayor wanted as fire dept. officers come and fight that fire. It is okay for the people of New Haven though. Yes friends! Welcome to Animal Farm!!

 136. 2018-11-10 at 05:25

  > SigJe suis sûr que cela vous aurait permis de briller une fois de plus en lui répondant…Vous vous moquez, n’est-ce pas ? Je sais que j’ai beaucoup occupé l’espace aujourd’hui, c’était immodeste de ma part. Mais le sujet m’a agacé : dans les curées, je n’aime ni les chiens, ni les viscères qu’on leur jette en pâture, pendant qu’on se découpe les parties nobles entre chasseurs. Je vais essayer de revenir à plus de discrétion dans les jours qui suivent.

 137. 2018-11-10 at 05:20

  As hard as it may be for a member of the bigoted society we live in to understand, for most people children aren’t objects of sexual desire and when we see a naked child we just don’t give a crap. Unless it’s funny. Then we laugh.

 138. 2018-11-09 at 23:54

  Io direi che bisognerebbe combattere anche i medici che fanno cinque anni di chemio per un tumore che non c'era.E che hanno il coraggio di dire che avevano ragione.Abbiassiamo le ali anche a quelli.

 139. 2018-11-09 at 23:26

  Bonjour, ceci est un commentaire. Pour supprimer un commentaire, connectez-vous, et affichez les commentaires de cet article. Vous pourrez alors les modifier ou les supprimer.

 140. 2018-11-09 at 23:03

  Threading is pretty dliffcuit to do yourself unless you take a course in it.Its the art of removing unwanted facial hair. The beautician will take a piece of cotton thread in one hand and another bit in her mouth. She wraps the hair in the thread. Its good for the eyebrows and lips.Its soooo much less painful than waxing or tweezing. It last about 4 weeks.Please stop shaving your upper lip- it will only make it grow in faster and thicker and darker. you can try veet or nair .or wax. or upper lip bleach.

 141. 2018-11-09 at 22:57

  Memang tak sama, sebagai contoh dalam cub prix, bebudak yang bawa motor tu bukan ada lesen untuk jalan raya, untu “race” je. Untuk dapatkan lesen race ni tak perlu kelulusan dari JPJ.

 142. 2018-11-09 at 18:55

  Those hair hats are incredible – spooky too in a way – I especially like the hare and the afghan hound.I hope Morran will be full of energy after her siesta

 143. 2018-11-09 at 17:51

  The following quote is from their website;‘Coolearth is a charity that protects endangered rainforest. This combats global warming, protects ecosystems and provides sustainable jobs for local people.’ But then they do use cool earth elsewhere as well.You really are negative about the coolearth concept aren’t you Pete.

 144. 2018-11-09 at 17:50

  Maravilha Nerd.Segui a dica de subir a diretiva http_access allow manager localhost e o plugin do munin funcionou na hora!Vou seguir suas outras dicas, mas aqui nem vai ter tanto estresse, pois o objetivo do proxy vai ser apenas de fazer cache e registrar os acessos para termos noção onde a galera está navegando.Apenas um grupo pequeno de usuários terá seu acesso restringido a coisas como Facebook, Orkut, MSN e etc…

 145. 2018-11-09 at 16:47

  13/11/2012 – 1:10pmLo mejor de la WEB marca hoy… en un comentario esto… FCB_1993valorado como el 3º mejor12.nov.2012 | 21:58Dios os imaginais un equipo formado por Lehman-Alfaro-Pepe-Ballesteros-Navarro-Gravesen-Van Bommel-De Jong-Balloteli-Adriano-CantonaSerian los más duros… encima imaginaros al MOUjon de entrenador.

 146. 2018-11-09 at 16:43

  Kak Cham rasa Izara ni nk try beat Lana Nordin la… but u never Izara! nko punya nak ckp nasi lemak 50sen pun xde…Well-loved.

 147. 2018-11-09 at 15:46

  Hi there! This article could not be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 148. 2018-11-09 at 13:43

  I did not particularly care one way or the other about “Zombie Fiction” until I read about TW’s books here on Catie’s blog. I took a shot… and what a wild ride it was! Fascinating and repellent at the same time, you can’t help but wonder, “F***me, would *I* act like that?” It’s a question that cannot be answered. One would like to think the High Road, the Noble Road, the Right Road, would be the one chosen. However… when it comes down to brute survival, law of the jungle time…. there’s no way I can really answer that question. I doubt anyone can….

 149. 2018-11-09 at 13:23

  Hate is a strong word. I don’t see the need for it, or even really understand what the difference is with the filters, but since live feed is just a click away, I don’t stress it.@ Salt Lick: It was CI$4.00, which is more than US$4.00. US$1 = CI$0.82

 150. 2018-11-09 at 12:28

  Thanks and what a relief to know that I am not the only one. I never thought about this until I noticed that she was aging, but I am planning to enjoy every day I have with her:)

 151. 2018-11-09 at 12:17

  29 juin 2012Thanks for these guidelines. One thing I additionally believe is always that credit cards featuring a 0% interest rate often appeal to consumers together with zero interest rate, instant approval and easy on-line balance transfers, nevertheless beware of the main factor that is going to void your 0% easy road annual percentage rate and as well as throw anybody out into the terrible house rapid.  

 152. 2018-11-09 at 11:28

  6/19/2012 4:24 PM " It is not an eternal situation. ….. Islam will not last forever. In fact, I think it will not last much longer. "I wish that I had your confidence. It HAS lasted for 1400 years and looks to be in resurgence. I'm with laine – let them kill one another and never ever interfere.

 153. 2018-11-09 at 11:00

  Pretty component of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to say that I acquire actually enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you get admission to persistently quickly.

 154. 2018-11-09 at 09:57

  HOLY COW! These are simply AMAZING! I was impressed by how great they look and are refllective of how fantastic you two are. LOVE IT, LOVE IT, LOVE IT! Oh, and love you two, too!

 155. 2018-11-09 at 09:11

  An excellent puzzle from Giovanni, which certainly required some thought. 14d produced a laugh out loud moment!This, and an excellent Friday Toughie, has proved a real treat today!Thanks to Giovanni, and to Gazza.

 156. 2018-11-09 at 06:51

  Don't know about burning stuff here getting UN grunts killed…but burning through a couple trillion US $ there has certainly got a whole generation of our kids killed.ATwv: shnuk…yes, we apparently are a bunch of shnuks.

 157. 2018-11-09 at 06:48

  Are dreptate Alexandru, e un articol care nu aduce satisfactie nimanui. Să vina un moderator impartial, specialist in logica Pitzi, si sa faca ordine. Să coboare milităria din pod, să facem revoluÈ›ie.Să naÈ›ionalizăm blogurile, că nu produc decât insatisfacÈ›ie. Jos tirania proprietarilor de bloguri! Să dăm satisfacÈ›ie la oameni! 

 158. 2018-11-09 at 06:26

  rest stops with benches or more, and a lot of clever if a bit down-at-the-heels animal-themed …Road Trip Rest StopsPlaces to pee on the highways of America. … The beauty of the rest stop is that they are generally

 159. 2018-11-09 at 06:10

  Betallic is run by … Betallic is run by corporate douchebag’s who like nothing more than to step on the necks of their employees and treat them like garbage. Work there at your own risk. Was this answer helpful?

 160. 2018-11-09 at 05:37

  Thanks for your write-up on the traveling industry. I might also like to add that if you are one senior thinking of traveling, its absolutely crucial to buy travel cover for elderly people. When traveling, older persons are at biggest risk being in need of a medical emergency. Obtaining the right insurance coverage package on your age group can look after your health and provide you with peace of mind.

 161. 2018-11-09 at 05:22

  Ich hätte das erstmal für ein gutes Angebot gehalten (sellaband.com)… einfach deswegen, weil einem der tiefere Einblick in die Materie fehlt. Daher fand ich diesen Artikel angenehm aufklärerisch 🙂

 162. 2018-11-09 at 03:03

  i have been sewing off and on for a long time but have only recently come to enter the world of quilting – and yes, a child was the inspiration. I would still put myself in the beginner category, but that doesn’t stop me from wanting to make an advanced quilt based on the mosaic floors found in St. Mark’s (Venice). Someday!

 163. 2018-11-09 at 02:14

  Those who are uniformed are those who cannot do double entry bookkeeping. Government spending is merely a sub-optimal substitute for private sector spending, it represents no net increase in economic activity. FDR tried it, it did not work. What is the source of the money to fill the pork barrel? The toothfairy?

 164. 2018-11-09 at 01:37

  24dJuha Kukkonen: Arhinmäki on sanonut ainakin parissa haastattelussa että “luvattomat töherrykset pitää jatkossakin poistaa asuintalojen seinistä” eli toisin sanoen tämä todistaa että hän ei ole jättänyt sanomatta luvattomista mitään. Arhinmäki kuitenkin puolustaa luvallista graffitia joten ei ole mielestäni mitään syytä minkä takia pitää sekoittaa luvallinen ja luvaton keskenään. Haastattelut löytyy netistä.

 165. 2018-11-09 at 00:58

  Oui c’est p-e plus attirant, mais à quel prix? Moïse Thériault n’a pas forcer personne au départ pour qu’ils le suivent…

 166. 2018-11-09 at 00:00

  Descobri o Sebo do Messias através de uma pesquisa no google.Sou fã de gibis antigos e achei um acervo bem agradável na loja virtual. Mto bom atendimento e meus pedidos sempre chegaram certinhos e na data prevista.Recomendo o site sempre a amigos que procuram por livros antigos.Continuem sempre com esse compromisso de seriedade conosco.Abraços de seu mais novo e fiel cliente.

 167. 2018-11-08 at 22:37

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Kindly also visit my website =). We could have a link exchange agreement between us!

 168. 2018-11-08 at 21:30

  Brittany Hedrick – LOVE LOVE LOVE THESE PHOTOS!! You both make a beautiful couple! The bike pics are so cute! oh gosh, I love them all! Soooo Excited for you guys!August 8, 2011 – 5:08 pm

 169. 2018-11-08 at 21:23

  he didn’t think so if he could get in office. Well, I hate to say it, but it looks like it was too late with the way the majority voted. Mitt had a wonderful plan to help everyone. Too bad, the majority want Santa Claus and not a Saint.

 170. 2018-11-08 at 20:39

  All that for a silly watch?I could think of a dozen better ideas than this that aren’t vague in their attempts at inclusiveness.Where’s the Boriqua standing behind mami with his arms around her waist?Maybe they should have really stirred the pot and put a khimar on her. Muslim woman wearing nothing but a head dress, Michael Kors watch and a lily white baby.

 171. 2018-11-08 at 19:46

  I'm kind of jelaous of you, because you can pull of cute summery outfits without looking too girly. If I would wear that outfit you I would just look stupid. But on you it always looks gorgeous. Dah, wish I could pull it off!!

 172. 2018-11-08 at 14:26

  going to be problematic. Just got a call from my assistant-she talked to the boss yesterday, she needs to take a month’s leave of absence to take care of some family stuff. So yay for me.

 173. 2018-11-08 at 13:14

  まずは、ご懐妊おめでとうございます。そしてコメント、ありがとうございます。こちらの「井戸端会議」に相談させて頂く前は、私の体を心配した実母から「あと2回くらい移植したらもう止めなさい」と言われたり、夫からは「卵がたくさんあるんだからそれが無くなるまでは頑張ろう(=12回)」と言われたり、もうすっかり混乱してしまって・・・気持ちばかりが焦って自分の考えがまとまらない状態でした。でも、今はお陰さまで「休み休み進めばいいんだ」と思えるようになりました。あきさんのおっしゃるように、「もうあと一歩!」と考え、ダメでも焦らないで趣味のことなど、妊娠以外のことを考える時間を増やしたいと思います。夫や主治医からは、「あと12回分もあるんだから」と良い意味で言われますが、私にはかえってプレッシャーとなっていて、「これで妊娠しなければ、あと12回も続けなきゃならないの?」と気が重くなっていました。先々のことは考えないようにして、穏やかに過ごす方法を何とか見つけたいと思います。

 174. 2018-11-08 at 13:06

  And by “kernel version,” what I really meant the LSB_VERSION field, which is allegedly supposed to identify against which LSB release the distro is compatible with. At first I had only glanced at the filed and it resembled my kernel version

 175. 2018-11-08 at 11:05

  Thank you for all your work on this web site. Kate enjoys carrying out investigations and it is obvious why. All of us notice all of the powerful means you provide rewarding tips and tricks via the blog and therefore invigorate participation from other people on the concern and our own child is being taught a lot of things. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a splendid job.

 176. 2018-11-08 at 10:40

  How free is Germany and Angela, to rule Germany? How much attention must she pay to Erdogan (Turkey) and his masters, the Saudis? Erdogan was not long ago given "the Saudi's Nobel Prize", as they call it.

 177. 2018-11-08 at 10:18

  aperture f/16 (or more) brings out all interior area to focus (to bring the detail to all interior area). aperture f/5.6 is sufficient if and only if the interior is small enough. remember this, the point of interior photography is to bring the detail of all interior space, make it nicer by giving natural or nice white balance and lightning scheme

 178. 2018-11-08 at 08:31

  Van harte gefeliciteerd met je dochter! En ik dacht altijd dat biebie crème voor je buik en borsten bedoeld was. Heb ik dus ook iets van je dochter geleerd.Groeten Anna Marie.

 179. 2018-11-08 at 08:16

  dit :Mouhahah. J’adore. Comme ça, hop, plus besoin de souci, tu fais des murs de sushi dans l’assiette pour servir. Mais moi mon souci, c’est pas le truc en bambou… C’est le riz qui colle pas comme il faut… Donc bon, je crois que le cube va pas m’aider :-/

 180. 2018-11-08 at 04:28

  Keep up the excellent piece of work, I read few posts on this website and I conceive that your web site is real interesting and has got bands of good information.

 181. 2018-11-08 at 02:22

  Cathryn–I think we should continue to review on Amazon, but post the reviews other places, too, since Amazon may remove them at any time. I'm not sure that all authors are banned from reviewing on Amazon, or if their algorithm is just targeting more than it should, like an over-zealous spamblocker.

 182. 2018-11-08 at 01:47

  August 21, 2010 at 9:03 amGreat post Srini! I haven’t read “Flow”, but maybe I should. Another great book on productivity is “The Power of Full Engagement”. I also like what Tim Ferris says in the “Four Hour Work Week” about Parkinson’s Law. Any task will swell to fill the time allotted to it! I know that’s true in my life! .-= Steve Thomas´s last blog ..Take Your Own Advice =-. Reply

 183. 2018-11-07 at 23:06

  edilson / o mundo não acabara agora sò momeso as coisa que tinha de vim mais tem devim muintas coisa antes do mundo acaba o mundo vai passa por uma aprovação muiknto grande

 184. 2018-11-07 at 21:29

  Hi Mark, thanks for another great workbench. I have not got into IR as yet because I was concerned about the “HotSpot” that is created by some lenses when using an IR filter on a camera that has not been converted. Have you got any info on this? I prefer not to jump in and buy a Filter like the 87 or 72 then find I have a “hotspot” that I cannot remove. Many thanks for your work – Brian

 185. 2018-11-07 at 21:14

  of course like your web site but you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the reality then again I¡¦ll definitely come again again.

 186. 2018-11-07 at 21:03

  are you kidding me, they think it is priced right. I can see the flipper picking it up now, throwing some bleach on the walls and painting, one year out it will bleed through, the mold is in the studs

 187. 2018-11-07 at 20:58

  You may be right,anonymous, but it seems like plenty of Chaldean celebrations take place in December too.Sylvia, yes, the Alliance was modelled on the Universal Evangelical Alliance, a British Protestant organisation. Later a British branch of the Alliance was established which came to be known as the Anglo-Israel Association.

 188. 2018-11-07 at 20:09

  Ah, the zip line! One of my kindergartners tried that exact thing last week and was unsuccessful – landed flat on his back. Thankfully, he didn't get hurt, but I doubt he'll try that any time soon. Now I must peruse your class to see if I've had Poppy!

 189. 2018-11-07 at 19:18

  Wow this can be an incredible article. I’d definitely like to bookmark your submit and will pay a visit to your blogging site quickly. Thanks all over again for the wonderful post

 190. 2018-11-07 at 16:28

  I have quilted table toppers, tree skirt, 2 wall hangings, candle mats, pillows & bed quilts, as well as several throws, all in Christmas fabric. I love to decorate for Christmas!

 191. 2018-11-07 at 13:49

  Ayer En Dobles:Mektic/Veic (4) A (1) Behar (URU) / Zeballos 4-6-6-2-12-10. Mala Suerte..Y Siigue!Kavic (SLO) /Skugor (CRO) A (2) Duran / Felder (URU) 4-6-6-2-11-9.Por Dos Puntos, Ningun Argentino En Final de Dobles.

 192. 2018-11-07 at 13:46

  hirro agusto!Thanks for being the hostest with the mostest! OMG i have never had so much tea in one sitting, esp love the lychee/jasmine tea balls sooo pretty when infused! Your kitchen is a haven for every domestic goddess, so many goodies. Cant wait till our next high tea session.

 193. 2018-11-07 at 13:35

  [..YouTube..] Perfeito! Um trabalho digno do OverHauling. Se fosse meu, faria somente algumas alterações. – Alguns cromados.Algum detalhe friso lateral pintado, fininho e um tom de cinza claro.Faria o interior com couro de cor bege e com mostradores estilo vintage brancos.Faria a logo TR em alto relevo, (talvez resina) com acabamento cromado.Painel com detalhes em madeira.Fora isto, (que são questões de gosto pessoal). O carro é uma pérola, ou diamante negro rs… Parabéns a equipe pela dedicação

 194. 2018-11-07 at 13:07

  سلام اقا من الان دارم بازی میکنم ولی یه سوال دارم مثلا من یه سرور رو پیدا کردم داخل بازی و ای پی سرورم دارم حالا میخواد فردا به همون سرور وصل بشم باید چه کدی رو در کنسول بازی بزنم که به همون ای پی سرور وصل بشه ؟

 195. 2018-11-07 at 11:13

  Scream being an original horror movie is right, with double emphasis on ‘original.’ It revolutionized the horror genre and gave (the genre) the ‘spoof’ element that’s being reused/reraped throughout the next decade.

 196. 2018-11-07 at 09:10

  Certainly it's better than the Le Carre era, and the spy novel as an anti-government narrative. The Bourne movies which takes that tack have been more successful than the Bond films.

 197. 2018-11-07 at 08:26

  Av hemsidan av döma verkar skjortorna ha den förhatliga knappen på baksidan av kragen, vilket gör det svårt att ha slips eller fluga till skjortan. Alls inte bra.

 198. 2018-11-07 at 07:06

  Yes, we certainly do have a way of agreeing with each other And I agree, there is no need to dwell, just to acknowledge and accept rather than trying to ignore it. Thank you for always taking the time to read and comment on my blog! Big love to you!

 199. 2018-11-07 at 06:56

  I just want to say this site is fantastic. Thank you so much Shane for your creativity. You are an inspiration. I lead a small church in the UK and have used many of your ideas. They have truly enhanced our worship. God is using you so powerfully. Thank you again.

 200. 2018-11-07 at 04:46

  Ooh, I think my local JC Penney’s Sephora carries this line — I’ll have to take a look. I love this type of shadow.The swatches certainly seem to have captured Tabs’ attention!

 201. 2018-11-07 at 04:39

  Niinpä teki, lusikka kävi melko tiuhaan tahtiin ;)Ole hyvä Veera, toi oli niin hyvä resepti että oli pakko pistää jakoon muillekin. En yleensä innostu muiden (paitsi Jamien) resepteistä, mutta Weekday Carnivalin kuvat on niin huippuja, että tämäkiin fiilis lähti kuvasta.Halaus kaunis!

 202. 2018-11-07 at 03:48

  Hej Emma!Jag förstår verkligen, det är alltid svårt det där med packning! Ta med dig ett par sköna klackar och ett par snygga lågskor, för man går ju så sjukt mycket i London. Det var helt perfekt väder när jag var där. Man kunde gå barbent men ändå ha jacka. Det är mina tips!Lycka till!

 203. 2018-11-07 at 03:41

  My wife and I will be sitting 2012 out. Unless a candidate comes forward challenging Soetoro's eligibility, we're done. To the rest of you, good luck. BTW, what the hell is Orly doing supporting Bachmann? Orly has lost me as a supporter and contributor. Orly needs to immediately denounce her support of any candidate that does not support her cause. Period.

 204. 2018-11-07 at 02:20

  Great post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 205. 2018-11-07 at 02:14

  Caro pippo, pelos vistos, não, leia o que escreveu o leitor aferreira.Leitor, quem dá tiros com walter P38 não é obrigatoriamente alemão. Na altura da matança, a URSS não tinha pistolas de fabrico próprio para executá-la.

 206. 2018-11-06 at 19:03

  essa base parece ser perfeita, pena q é um pouco cara []Andressa Lago Sodré Respondeu:November 21st, 2012 em 8:12 am, fiz uma pesquisa rapidinha e a contem 1g esta quase o mesmo valor..então quando puder vou me jogar nessa base Perfection Lumiére.. []

 207. 2018-11-06 at 19:01

  Ã…h, det gör mig sÃ¥ glad om ni har fÃ¥tt tips!Jag & maken har firat ordentligt med tokpyntad lägenhet, pumpa-skärande, en cookie platter of doom (underbara brownies m spökhus pÃ¥!), lite öl, lite vin, massa godis (möjligen lite för mycket…) och sÃ¥ tv-serieafton m Halloweenavsnitt av Buffy + Angel & Supernatural. Är mkt nöjd 😀

 208. 2018-11-06 at 17:55

  Hei og hopp 🙂 popper bare innom for Ã¥ si at du er sÃ¥ flink, kreativ og energisk 🙂 At du fÃ¥r tid til alt er jo helt supert 🙂 Keep up the good work! De hekla lyktene var supersøte, jeg fikk lyst til Ã¥ hekle igjen.. og jeg har ikke tid. Her fotograferes det og males hus pÃ¥ høyt nivÃ¥ 🙂 HÃ¥per det gÃ¥r bra med dere og sønnen! God helg Janne! Stoor klem

 209. 2018-11-06 at 15:33

  Kataca, Moncsi akkor jó útitárs leszek, és versenyzünk a sorrenden egész úton. Elkezdtem egy kitűzÅ‘t, de ha a legterebélyesebbnek nem kell akkor már félre is teszem…

 210. 2018-11-06 at 14:54

  I simply want to mention I am just new to weblog and absolutely loved this blog. Almost certainly I’m planning to bookmark your site . You definitely come with exceptional writings. Appreciate it for sharing with us your website page.

 211. 2018-11-06 at 13:11

  Muslims can´t change their behaviour.Their mentality have, due to generations of inbreedings,the words in the islamic texts, their upbring, their schools ect., got hurt.They can´t feel empathy and therefore they can´t react as normaly people does.And it doesn´t matter whether it is about a human beeing or an animal. They reacts as children in a-grown-up-body.They use taqiyya, kitman and taqfir against the non-muslims.You can not rely on them = DO NOT TRUST ANY MUSLIMS!Vivi Andersen, Denmark

 212. 2018-11-06 at 11:38

  Lopatarii si-au demonstrat din nou limitele, incatusand un om care protesta legal. Nu am sa inteleg niciodata rolul politiei locale! Leudreanu se crede un fel de dictator local care poate ucide orice fel de protest legal! Dar aceste practici sunt comune ARD-ului , nu are rost sa vb despre drepturi consitiutioanle!

 213. 2018-11-06 at 08:23

  Boa tarde Cândida,Sou a Maria Inez Argenta, Relações Públicas do Caxias Golf Club e gostaria muito de levá-la na sedepara conhecer e esclarecer todas as suas dúvidas com o nosso professor de golfe Luis. Quem sabe vc possame dar uma ligadinha para combinarmos? meu telefone 9959 4880. Terei o imenso prazer de apresentar-lhe oCaxias Golf Club.AbraçoMaria Inez ArgentaRelações Públicas – Caxias Golf ClubTel. 54 3267 1470Cel. 54 9959 4880Estrada do Golf, 1.111 – Fazenda Souza – Rota do SolCaxias do Sul RS

 214. 2018-11-06 at 02:05

  Your description of Wrigley Field and the surrounding area reminds me of what it was like to go to Fenway Park to see the Red Sox. Baseball is really the only sport I can get behind.

 215. 2018-11-06 at 00:36

  I and also my guys were following the best tactics on your web blog and then immediately came up with a horrible suspicion I had not thanked you for those techniques. My men were definitely as a consequence excited to see all of them and have in effect without a doubt been taking pleasure in these things. I appreciate you for simply being indeed thoughtful and then for getting some high-quality subject matter most people are really needing to be aware of. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 216. 2018-11-05 at 20:51

  Hot damn, loonkig pretty useful buddy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *