1. Lapsehoiu vormid

 Eesti seaduste järgi ei ole erinevaid lapsehoiuliike eristatud ning määratletakse vaid üks teenus – lapsehoid. Samal ajal aga on teada, et lapsehoiu teenust pakutakse erinevatel tingimustel ning erinevate nimede all. Siinkohal on äratoodud lühike ülevaade erinevatest kõige laiemalt levinud lapsehoiu vormidest.

Hoid lapse kodus. Vanemad palkavad lapsehoidja oma koju lapse või laste eest hoolitsema. Lapse kodus võib hoida korraga kuni 5 last. Lapse kodus hoidmise puhul on seadusest tulenevad nõuded kõige väiksemad, kuna tegemist on keskkonnaga, mille lapsevanem on oma lapse jaoks loonud ning eeldavalt on tegemist juba sobiva keskkonnaga.

 Hoid hoidja kodus. Vanemad toovad lapsed hoidja koju, korraga võib lapsehoidja oma kodus hoida kuni 5 last.

 Nõuab hoidja koduste ruumide vastavusse viimist tervishoiunõuetega. Samuti peab arvestama, et ruumid peavad pidevalt olema lastepärased. Samal ajal on teenust kodus osutades võimalik vähendada eraisiku kommunaalkulusid kandes need teenusepakkumisest tulenevate kulude alla.

 Perepäevahoid. Ühe hoidja juures käib 4-5 erivanust last. Teenust võib pakkuda kas hoidja või lapse kodus või ka kodust väljaspool, selleks eraldi renditud ruumides. Perepäevahoiu kriteeriumiteks on:

  • Rühma koosseisu püsivus

  • Kindel hoidja

  • Lapsed on erinevates vanustes

Kui üks kriteeriumitest on täitmata, ei ole tegemist perepäevahoiuga.

 Mängutuba. Koht, kus laps saab mõned tunnid mängida. Üks töötaja tohib hoida korraga kuni 10 last.

Mängutuba on lastele mängimiseks sisustatud ja eraldatud tuba. See võib olla järelvalvega või ilma, tasuline või tasuta. Mängutuppa saab lapsi jätta lühihoidu st. kuni neljaks tunniks. Mängutoas vahelduvad nii lapsed kui hoidjad.

 Teenusepakkuja jaoks on mugav, et ei ole vaja tegeleda toitlustamise nõuete täitmisega ega korraldada uneaega. Vanemate jaoks on tegemist väga paindliku teenusega, mis aga samal ajal teenusepakkuja jaoks teeb olukorra ebakindlaks, kuna puudub kindlus, kui palju lapsi teenusel viibib. Samuti on hoidjatel raske, kuna tegemist on võõraste lastega, kelle eripärasid ei teata.

Pikapäevaklubi. Pikapäevaklubi on hoiuvorm, mis võimaldab õpilaste järelvalvet õppetöö välisel ajal. Sarnaneb koolide juures tegutseva pikapäevarühmaga, kuid puudub kindel päevakava. Annab võimaluse pakkuda vaid turvalist ajaveetmist koos meelelahutusega.

/Antud materjal on saadud Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse kodulehelt/

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga