Millises vanuses lapsehoidja sobib teie pere jaoks kõige paremini?

On olemas ütlus “kellele ema ja kellele tütar” – traditsiooniliselt kasutatakse seda küll meesterahva suhteelistustest rääkides, kuid see sobib ka väga hästi kirjeldama sobivaid lapsehoidjaid. Siinkohal teekski kiire ülevaate, mis on eri vanuses lapsehoidjate plussid ja miinused.

Naabruses elav koolilaps ( ehk lapsehoidja vanuses – 18)

Ta saab lastega väga hästi läbi – väga kiirelt muutub lastehoidmine üheks suureks peitusemänguks, või ehitatakse toatäis abstraktseid Lego konstruktsioone, mille eesnmärgist saavad aru vaid lapsed ja nende hoidja. Miinuspooleks kipub olema keskmisest rohkem segi pööratud majapidamine, kuid laste säravad silmad ja küsimus, et millal Liis või Mati jälle külla tuleb, kompenseerivad selle.

Selline hoidja on sobilik, kui lapsed on 3+ aastat vanad ja eelistatult lühiajaliseks hoiuks – kui emal vaja poodi või trenni minna või siis õhtune hoid, et lapsed üksi koju magama ei jääks. Üldjuhul ei küsi noored lapsehoidjad ka kõrget palka ja tihti piisab ka mõnest vahvast kingitusest – plaadist või kinkekaardist.

Lõbus tudeng (18 – 25 aastat)

Ühelt poolt on selles vanusegrupis alati kõige rohkem inimesi, kes oleks huvitatud lapsehoidmisest – hea võimalus teenida taskuraha kooli kõrvalt. Siin tasub aga kindlasti veidi tausta uurida kuna üks tudeng võib olla kohusetundlikkuse musternäidis, kes teeb ka õhtuks perele sooja toidu, hoiab lapsed/koerad/kassid ilusasti kontrolli all ja helistab ka siis kui buss 5 minutit hilineb. Tema kursakaaslane ei ütle kunagi ära ka väiksest kokteilist perekonna baarikapi toel, kipub eelistama suuremat seltskonda ning vahetevahel süveneb kaasavõetud läpakasse niivõrd, et võib tekkida mõningane kadu kohalikus faunas 😉

Meie eelmise nädala küsitlusest oli ka näha, et kõige enam eelistatakse just sellises eas lapsehoidjaid – seega ei tasu liigselt karta. Pange reeglid kirja ja olge valvsad – ja suure tõenäosusega osutute hoopis positiivsete üllatuste osaliseks 😉

Noor ema (26 – 40)

Tihti hakatkse lapsehoiuga tegelema siis, kui ise lapsega kodune – ühelt poolt soov oma lapsele mängukaaslane leida ja teisalt pere suurenenud rahalised vajadused sunnivad leidma lisasissetulekut.

Selle vanusegrupi lapsehoidjate kasuks räägib suurem kohusetunne, kogemus lastega – samas tekib ju alati küsimus, kui lapsehoidjal on ka omal laps, et kas ta ikka maksimaalselt minu lapsega tegeleb? Olles kaksikute ema, siis ütlen, et kahe lapsega on vaja palju vähem tegelikult tegeleda ning seega ma liigselt ei muretseks.

Mida tähele tuleks panna on see, et lapsed oleksid ühes vanuses või siis teie laps oleks vanem. Võib ju tekkida võõral lapsel teatud armukadedus, et ema pole ainult tema päralt ning sellises olukorras mina isiklikult sooviksin, et armukade olevus oleks veidi väiksem kui see, kelle vastu seda tuntakse;)

Kõige parem variant oleks leida endale hoidja/sõbranna samavanuse lapsega naabruskonnast – meie lehel on see otsing täiesti võimalik ja kui hätta jääte, siis andke märku 😉

Kogemustega hoidja (40 – 60)

Tihti tegu inimestega, kes töötavad või on töötanud professionaalselt lastega – õpetajad, kasvatajad, kutsetunnistusega lapsehoidjad – kui vajate kindlustunnet ja näiteks ka mõningast distsipliini, siis on see vanusegrupp tegelikult kõige parem valik. Nad oskavad hoida korda ja kehtestada reegleid ja samas lapsed armastavad neid.

Miinuseks võib olla, et nad ei ole enam füüsiliselt nii heas vormis, et lastega kaasa joosta, kuid selle eest lähevad nad tavaliselt iga ilmaga lähimale mänguväljakule ja lapsed saavad oma energia seal maha laadida. Mõnikord kipub probleemiks ka olema see, et neil on omad tõekspidamised ning need ei pruugi teie omadega sobituda. Sellisel juhul ei tasu loota, et hoidja muutub – kas aksepteerite, et ta hoiab teie last oma nägemuse järgi või otsite uue hoidja.

Asendusvanaema (vanus 60+ aastat)

Tihti on pered mööda maad ja ilma laiali ning lapsed näevad oma vanavanemaid kord või kaks aastas. Sellisel juhul miks mitte leida üks tarmukas ja asjalik vanaproua, kes teil abiks käis ja kellega koos lapsed õpiks ka aru saama põlvkondade erinevusest?

Tavaliselt on selles eas inimesed vägagi meelekindlad ja rahulikud – laste tembutamised ei aja neid endast välja ja nad suudavad rahulikult võtta ka suuremaid koerustükke. Olen ka täheldanud, et just vanematel inimestel on viitsimist lastele õpetada lugemist, matemaatikat ja muud koolitarkust – ja lapsed kuidagi kuulavad neid rohkem kui näiteks oma ema.

Ja kindlasti väheoluline pole see, et ka lapsehoidja jaoks võib olla see töö enamat kui palgateenimine – ta vajab noori enda ümber ja tegevust oma päevadesse. Kui leiate endale toreda asendusmemme, siis kindlasti hoidke teda – ja ärge unustage kooki memme sünnipäeval ja väikest kingitust jõulude ajal – see on tema jaoks oluline!

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga