Lapsehoidja : pere suurim turvarisk?

Viimasel paaril nädalal on kippunud kõik vestlused lõpuks mul muutuma lastehoiu temaatiliseks ning küllaltki huvitav on see, et arvamus teema kohta on kõigil – sõltumata soost, vanusest, laste olemasolust ja muust. Ja kõige ägedamaks kipuvad minema diskussioonid just siis, kui kerkib üles usalduse küsimus… Siinkohal võibolla tahakski kokku võtta mõned enam levinud arvamused ja kirja panna ka omapoolse nägemuse asjast.

Odav lapsehoidja ei ole hea/turvaline!

Ma olen sellega ainult niipalju nõus, et tõesti ei tohiks olla lapsehoidja palk siinkohal esmane valikukriteerium. Samas lähtudes enda kogemustest, siis ainuke asi, mida võib järeldada 2EUR tunnis küsiva ja 5EUR tunnis küsiva lapsehoidja kohta on see, et viimasel on rohkem julgust küsida õiglast palka ning võibolla ka parem müügioskus. Ja kui näiteks esimene lapsehoidja on noor esmakursuslane, kes otsib ajutist tööotsa pärastlõunateks ja nädalavahetuseks ja teine on 15 aastat lastehoiuga tegelenud proua, kes on läbinud kutsekoolituse, teinud eksami ja on ennast ka FIE või OÜ-na registreerinud majandustegevuse registris siis on ju kõik täiesti proportsioonis.  Samas nagu elus ka muud asjad, siis alati kvalifikatsioon ja tasu ei ole omavahel loogilises seoses.

 

Aga nüüd sõltub pere enda väärtushinnangutest, kas eelistatakse ranget ja kõike kontrolli all hoidvat Mary Poppinsi sarnast hoidjat või pigem rõõmsat ja hea fantaasialennuga Pipi Pikksukka, kes küll alati kõike ei tee nii nagu eeldada võiks, aga samas, kes tegelikult on sama tubli ja hakkamasaav kui Poppins 🙂

Need, kes lapsehoidja võtavad, ei hooli oma lastest?!

Ja see tõesti on koorunud välja mitmest vestlusest… Tegu üldiselt küll inimestega, kelle endi lapsed juba ammu suured või siis need, kellel vanaemad/vanaisad kodused ja seetõttu ei suuda ka tajuda nende muret, kellel kahjuks pole nii lihtsaid ja mugavaid lahendusi.

Minu kogemuse järgi võib olla lapsehoidja võtmiseks palju põhjuseid:

  • Lapsel puudub aiakoht ja vanem peab tööle tagasi pöörduma
  • Laps tihti lasteaias haige ja samas ema/isa ei saa endale lubada võimalust iga kord koju jääda (suured projektid, lähenevad tähtajad jne.)
  • Vajadus õhtuse hoiu järgi, et vanemad saaks koos välja minna
  • Üksikvanemate jaoks ainuke võimalus ka aega enda hobide jaoks leida

Võiks küll öelda, et kui lapsed muretsetud, siis istuge kodus… Aga tegelikult olgem ausad – igaüks vajab hingamisruumi ja see, kui noor inimene tahab ka 1-2 õhtut endale või tõesti tööl on suur projekt lõpetamisel ja oma meeskonda ei taha alt vedada siis on lapsehoidja ainuke võimalus. Ja tegelikult oleks vastupidine variant hoopis lühinägelik ja hoolimatu lapse/laste suhtes. Kui kaua püsib närvikava normaalne kui pole aega lõõgastumiseks? Kui kaua ülemused hoiavad tööl inimest, kelle puhul kunagi ei tea isegi seda, et ta olulisteks koosolekuteks kohale saab tulla või oma asjad tähtaegadeks valmis? Üleärritunud ja riigi toetusest elav vanem ei näita kohe kindlasti hoolimist.

Parem tuttav lapsehoidja kui võõras

Siinkohal on siis peetud silmas seda, et parem kas siis peretuttav või mõni sugulane kui võõras inimene. Siin punktis vist absoluutset tõde ei ole võimalik välja selgitada, kuid mõned mõtted mõlema variandi plusside ja miinusre kohta:

Tuttav lapsehoidja

+ Turvaline ja taust teada

– Raske kehtesteda tööandja/töötaja suhet. Sellise variandi puhul peaks eelnevalt juba välja selgitama, kas kasvatuspõhimõtted ühtivad, et ei tekiks vaidlusi 101 pisiteemal, mis laste puhul on kerged tulema (uneaeg, teleka vaatamine, maiustused, menüü, snäksid, riietus)

– Töösuhte lõppemisel lisapinged. Kui hoolimata eelnevatest kokkulepetest teie koostöö siiski ei toimi, siis peate arvestama, et kui teil ei õnnestu väga diplomaatiliselt koostööd lõpetada siis võite veel aastagi pärast kuulda sugulaste kokkutulekul kommentaare enda või laste kohta ja need ei pruugi olla kõige meelitavamad.

Võõras lapsehoidja

+ Võimalus täpselt sõnastada tööülesanded ja reeglid, mida peab täitma.

+ Suurem valikuvõimalus kui tuttavate seast otsides – suurem tõenäosus, et leiate endale 101% sobiva variandi.

+ Vajadusel töölepingu lõpetamine ja uue hoidja leidmine on suht pingevabad

– Ei tea inimese tausta ning vajalik piisav taustakontroll. Usaldada alguses väga raske.

____________________________________________________

Neid müüte ja arvamusi on tegelikult veel palju… Võibolla on põhjuseks see, et lapsehoidja kultuur Eestis on ise alles lapsekingades ning hetkel on lapsehoidjate nime all liikvel igasugu sulelisi ja karvaseid… Siia juurde lisada lood välismaalt, kus lapsehoidja on lapse varastanud või lapsele liiga teinud ja pole ime, et need arusaamad on tugevalt juurduma hakanud.

Samas kui pensioniiga tõuseb, laenude ja liisingute ajastul pole väga reaalne, et üks vanem suudaks pere ära majandada – samas irooniliselt suur üksikvanemate osakaalu tõus, kes lihtsalt peavad suutma ennast ära majandada. Lapsehoidjate osakaalu ja tähtsuse suurenemine ühiskonnas on seega paratamatu. Lihtsalt kõige keerulisem küsimus on praegu, et kuidas teha nii, et lapsehoidja leidmine ei oleks veelgi üks suur stressiallikas noortele peredele vaid piisavalt lihtne ja turvaline? See on keeruline küsimus ja seda ei saa lahendada ainult üks portaal  ükskõik kui mugav ja funktsionaalne ta ka ei oleks 🙂 See vajab mõningaid seadusemuudatusi, mõningaid mõtteviisimuudatusi ja ühiskonna moraalsuse üldist tõusu.

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga