Muinasjutuline laagrisuvi pole kaugel!

Jaanioja loovuslaagerSuvi on lastele päikese ja seikluste aeg.

On veel vanaemasidki, kelle maakodus või vähemalt suvilas lapselapsed seda kõike nautida saavad. Maale ja looduserüppe pääseb ka koos huviringi juhendajaga või spordilaagrisse treeneriga. Kui maakodu pole ja trennis-huviringis suvelaagrit ei korraldata, jääb võimalus tegevust leida linnalaagris, noortelaagis, projektilaagris või mõnes talus, kus lastele pakutakse sageli just talu põhitegevusega seotud suvelaagrit, näiteks ratsalaagrit.

On hea kui laps soovib ise laagrisse minna, tore kui sõbranna kutsub. Kõige sagedamini on lihtsalt vaja laps laagrisse panna, sest vanemad on tööl või on ees mõni reis, kuhu lapsi kaasa võta ei saa.

Igal juhul on vaja lapsega koos arutada. Vägisi last laagisse saata ei maksa. Kui see on siiski ainuke lahendus, tuleb varakult teha eeltööd ja koostööd laagriga kuhu laps läheb, et vältida kurbust, halba ja trotsliku käitumist. Selleks on vaja vastastikust usaldust.

Kuidas leida usaldusväärset laagrit?

Jaanuaris, kui tehakse puhkusegraafikuid, on laste suviseid ajaveetmise variante veel vähe leida. Mõned käsitöö- ja ratsatalud on oma plaane siiski teinud ja nii võib alla 6 päevaseid võimalusi juba kodulehtedelt otsida.

Osa turismitaludest kus laagreid korraldatakse leiab http://www.maaturism.ee

Järgmine võimalus on otsida Haridus- ja Teadusministeeriumi nõuetele (kehtiv tegevusluba) vastavat noortelaagrit. Aruandlus ja atesteerimine ning raha taotlemine võtab aega. Kõige varem leiab infot alates märtsist-aprillist aadressilt:  www.noortelaagrid.edu.ee.

Projektilaagrid erinevate fondide toetusel korraldatakse ette antud eesmärgiga kindlale sihtrühmale. Nii saavad fondide poolt toetatud ka osa huviringide ja treeningutega seotud suvelaagreid. Info neist saab teatavaks enamasti suve hakul ehk viimasel hetkel.

Laagri korraldajad panevad enamasti välja laagri programmi ja päevakava, et lapsevanemad koos lapsega saaksid aimu kas tegevus vastab lapse huvidele ja kas selles osalevate laste vanus sobib. Eri vanuses laste ja ka poiste ning tüdrukute huvid on üsnagi erinevad. Nii võib, olenevalt lapse temperamendist ja suhtlemisjulgusest, sobida kas segarühm või tüdrukute/ poiste rühm eraldi. Algklasside lapsed soovivad omavahel lihtsalt mängida, murdeeas on juba hoopis teised huvid.

 

Kui laps läheb esimest korda laagrisse, kui lapsel on erivajadus (mõni krooniline haigus, käitumishäire, allergia toidu, tolmu, putukahammustuste jne suhtes, psühhiaatriline eripära vm), või kui lapsevanem tunneb ennast ükskõik millisel põhjusel ebakindlana, tuleks kohe peale esialgset valikut ühendust võtta laagri korraldajaga, et küsida vastused kõigile murekohtadele. Kui vastused ei ole vanema jaoks usaldusväärsed, siis on mõistlikum laps laagrisse saatmata jätta. Mõnikord tuleb ka vastupidiseid juhte ette – last ei saa laagrisse võtta lapse erikohtlemist ja rühma huve ning ka lastelaagritele esitatud nõudeid riivavate erisoovide tõttu.

Läbi tuleks lugeda laagri kodukord ja /või meelespea lapsevanemale ja külastada lahtiste uste päevi kui neid korraldatakse.

Oluline on, et lapsevanem oleks laagiküps, ehk julgeb nii last kui laagrit usaldada ja ei muretseks ülearu. Lapsed on arukamad kui me arvata oskame. Usaldusest sõltub kui turvaliselt laps ennast laagris tunneb.

Kui palju laager lapsevanemale maksab?

Kui pere on piisavalt heal järjel, siis on valikut teha lihtsam.

Enamasti tõstavad kõik turvalisust ja sisukust lisavad nüansid laagri osalustasu – lastega tegelevate täiskasvanute arv, laagrikorraldaja kogemustepagas ja traditsioonid, ajakava tihedus ja mitmekesisus, majutuse mugavus ja tegevusteks vajaliku inventari olemasolu ning eakohasus, paindlik menüü ja tegevustes laste erivajaduste arvestamine, personaalne lähenemine.

Lapsed on erinevad. On rüblikuid, kes saavad hakkama ja on õnnelikud igas laagris ning on lapsi, kellele sobib pigem „vanaema“-laadne juhendaja ning võimalus õhtuti unejuttu kuulata. Nii tulevad laagri pingeread samuti erinevad, mida korrigeerib omakorda lastevanemate rahakoti suurus.

Valdavalt on suured laagrid odavamad kui väikesed.

Suured noortelaagrid taotlevad toetust riigilt, väiksemad projektilaagrid erinevatest fondidest. Omavalitsused toetavad laste laagrisuve lapsevanematele osalustasude täieliku või osalise kompenseerimisega, seejuures on omavalitsustel erinevad kriteeriumid toetuste jagamisel- osa toetab ainult noortelaagrites osalemist, osa lähtub sisulisest tegevusest olenemata vormist, osa toetavad kõiki, osad ainult puudust kannatavaid või paljulapselisi peresid.

Kui valitud on erinevad võimalused, siis saab üldist hinnavõrdlust teha järgmistele küsimustele vastates ja summa kokku liites.

  1. Osalustasu suurus (summa,mis tuleb vanemal tasuda olenemata laagri tegelikust maksumusest).
  2. Laagri asukohta jõudmise kulu. Tavaliselt palutakse vanematel laagriline ise kohale tuua. Mõned laagrikorraldajad pakuvad tuusiku hinna sees ka ühist bussisõitu laagrisse ja tagasi.
  3. Materjalid ja töövahendid, mis palutakse laagrisse kaasa võtta/osta. Olenevalt laagrist on osa vajalikku juba osalustasu sees.
  4. Rõivad, kostüümid, mis on vaja ise teha või osta temaatiliste tegevute tarbeks
  5. Sularaha, mis palutakse laagrisse kaasa võtta, et tasuda väljasõitude või mõne tellitud üritus eest.
  6. Taskuraha, mis olete mõelnud laagrisse kaasa panna. (Siinkirjutaja arvates piisab täiesti 1€ päeva kohta)
  7. Muu kulu, mis kaasneb laagrisse minekuga ja on siin nimetamata.
Laagriga võrreldes võite koostada ka eraldi tulba kuludest, mis tuleb kanda siis, kui laps on kodus ja tuleb tagada tema järelvalve koos toitlustamise ja tegevustega. Summa võib jagada laagrivahetuse ööpäevade arvuga – nii saate maksumuse päeva kohta. Nii saab erivajadusteta rübliku vanem rõõmustada, sest lapse suurde laagrisse saatmine võib tähendada hoopis kokkuhoidu.
Enamasti tuleb laagri tuusiku eest tasuda varakult enne laagrit. Osalustasusid reeglina ei tagastata. Pisemates laagrites võib-olla osadena tasumise võimalus. Seega on võimalusi igasuguseid aga nende leidmine pole sugugi kerge.
Suvi pole kaugel!
Siin püüab abiks olla  http://lastehoid.net/blog/lastelaagrid/ , kuhu meie kõigi abil võiks koguneda suvelaagrite valik. Viimane aeg hoida silmad-kõrvad lahti, et kuulda tuttavatelt, otsida ise ja pääseda jaole selle suve seiklustele!

Muinasjutulist suve!

Lastehoid.net tänab antud külalistpostituse eest Jaanioja Loovuslaagri mamslit Janika Saart. 

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga