Kuidas teha kiire taustauuring lapsehoidjale?

Kuidas uurida lapsehoidja taustaKuigi selle kohta on viimasel ajal avaldatud meedias küllaltki vastakaid arvamusi, kas tööotsija tausta võib või ei või googeldada, siis minu isiklik seisukoht on, et ma ei hakka ühelegi lapsehoidja või koduabilise kandidaadile isegi mitte helistama kui ma pole ära teinud kiiret taustauuringut.

Aga siinkohal on ka paar väikest nõksu, mida te loodetavasti teate, kuid kordamine pidi olema tarkuse ema – seega siis allpool mõnd nipid, mida olen kasutanud.

1. Nime googeldamine

Kui teil veab ja teenusepakkuja on väga unikaalse nimega, siis sellisel juhul piisab lihtsalt eesnime ja perekonnanime kirjutamisest Google otsingusse ja näete ainult selle inimesega seotud tulemusi. Samas kui juhtub, et teenusepakkuja eesnimi on Kristi, Kati, Pille või muu mõni enamlevinud nimi, siis ei piisa lihtsalt nime kirjutamisest, et saada parimad otsingutulemused.

Seega esimene asi, miuda tasuks teha on see, et panete nime ülakomade vahele – soovitan googeldada läbi nii

“Eesnimi Perekonnanimi”

kui ka

“Perekonnanimi Eesnimi”

variant.

Mõnikord võib selguda, et isegi sellisel juhul saate korraga info mitme inimese kohta. Sellisel juhul tasub hakata tegelema välistamisega – kui lapsehoidja nimekaim on näiteks TTÜ professor, kes paljudes artiklites sõna võtab, siis kirjutage google otsingukasti näiteks

“Eesnimi Perekonnanimi” -TTÜ

Sellisel juhul ei kuvata teile otsingutulemustes ühtki tulemust, kus koos nimega esineb ka sõnalühend TTÜ

Kui näiteks avastate, et otsitav inimene on mingis portaalis palju oma nime all postitanud, kuid tahate näha ka muid tulemusi selle nime kohta, siis kirjutage:

“Eesnimi Perekonnanimi” -site:portaal.ee

Sellisel juhul ei kuvata enam ühtegi tulemust, mis on lehel nimega portaal.ee

2. Otsing telefoninumbri kaudu

See on üks mu enda lemmikuid – tihti inimesed teevad endale varjunimed ja teise e-posti, kuid väga vähesed viitsivad enda telefoninumbrit muuta. Seega tasub kirjutada Googlesse telefoninumber (pange ilma tühikuteta=.

Esimene tulemus on arvatavasti mingi inglisekeelne leht ja nõnda ka järgmised 500.

Minge vasakul pool olevasse menüüsse ja vajutage rohkem otsingu vahendeid (Chromes peaks automaatselt juba laiendatud otsing nähtaval olema). Ning valige, et näidake ainult Eesti lehti. Koheselt väheneb tulemuste arv.

Aga, et saada parim tulemus, siis tasub nüüd number kirjutada “” märkide vahele ning katsetada erinevate kombinatsioonidega nagu “55 555 555” või “55 55 55 55” või “5555 5555” – need kõik annavad erineva tulemuse.

Aga siinkohal pidage meeles:

  • Tõeliselt pahade kavatsustega inimene teab ülaltoodud võimalusi ja suure tõenäosusega on vahetanud vajadusel nii numbri kui nime.
  • Kui inimese kohta ei leidu internetis mitte midagi, siis tasub olla sama ettevaatlik kui siis, kui tal on lehtede viisi inkasso teateid.
  • Kui teete inimese kohta taustauuringu, siis kohtumisel kontrollige ta dokumente – vastasel juhul võib juhtuda, et tegite vale isiku kohta taustauuringu.
  • Kõige usaldusväärsem variant on vaadata inimese FB profiilu ja ühiste sõprade korral küsige oma tuttavatelt soovitust.

Ja kõige olulisem – kas teie teate, mida teie kohta veebis leidub? Väikese näpuharjutusena tasub enda andmed kõigepealt üle Googeldada igaks juhuks 😉

 

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga