5 ohumärki, mida iga suvetööd otsiv noor peaks teadma!

Sajad noored on alustanud tööd õpilasmalevates, mõnedel keskkooli lõpuklasside õpilastel on õnnestunud leida tööd teenindajana kuskil suvekohvikus. Samas sajad lapsed hetkel vaatavad ringi lootuses, et leiaks mõne tööotsa ja saaks veidi taskuraha suvel teenida.

Samas ei pruugi töö otsimine olla nii lihtne kui algul arvatakse ning samuti tuleb olla ettevaatlik – kahjuks ei saa kõiki täiskasvanuid pimesi usaldada ja tuleks olla valvas igasuguste ohumärkide osas.

1. Pakutakse kõrget palka mitte millegi tegemise eest

Kui keegi hakkab sulle pakkuma väga head palka ja ütleb, et sa ei pea selleks midagi eriti tegema, siis tuleb väga valvas olla. Tasuta lõunaid ei ole olemas ja tavaliselt on mingi konks asjal juures. Kindlasti ei tohi vastu võtta ühtegi tööotsa, kus makstakse raha piltide tegemise või filmimise eest – või juhul kui tegu on ausa firmaga, kes tõesti vajab üht teismelist mõnd karastusjooki reklaamima siis kindlasti on nad nõus seda kõike rääkima ka teie vanematele.

Kui pakkumine on nii hea, et tahaksite rõõmust lakke hüpata ja vaimusilmas juba kujutlete ette kuidas te hoopis oma vaematele midagi ilusat ostate – siis jookske, aga pakkujast eemale.

(NB! Ülaltoodud jutt ei kehti juhul, kui oled arvutinohik ja mõni arvutifirma üritab sind tööle värvata – seal ongi palgad nii head 😉 )

2. Tööpakkumise tegemise öeldakse, et parem kui sa oma vanematele sellest ei räägiks

Ma usun, et ühelgi vanemal pole midagi selle vastu, kui nende laps veidi taskuraha ise teenib. Ja juhul kui teie suhted vanematega tõesti on nii halvad, et te ei taha nendega teemat arutada, siis mõni täiskasvanud usaldusisik teil loodetavasti on, kellega rääkida oma suveplaanidest. Seega kindlasti rääkige mõne täiskasvanuga, keda usaldate läbi, et mis tööd teile pakuti, mida palgaks lubati ja kus te seda tööd tegema hakkate.

Ükskõik mis argumenti tööpakkuja kasutab põhjenduseks, et tööst peaksite teadma ainult tema ja sina – ärge seda uskuge.

Juhul kui te ei taha ühegi tuttava täiskasvanuga rääkida, siis kirjutage lastehoid.net@gmail.com ja proovin teile vastata võimalikult kiiresti.

3. Tahetakse teid ise töökohta transportida

Kindlasti on teile õpetatud, et võõrastega kaasa ei minda – sama kehtib ikka veel. Kui keegi pakub tööd, siis las ta ütleb teile, kus töökoht on ja minge sinna esimest korda koos mõne sõbra või emaga. Aus tööpakkuja ei pahanda selliste ettevaatusabinõude peale. Kui öeldakse, et töökoht asub kuskil kaugemal ja keegi tuleb võtab teid kuskil peale ja viib kohale, siis see on kindlasti ohumärk.

Juhul kui mingil põhjusel otsustate juhti usaldada, siis saatke enne autosse istumist kas pilt autost koos numbrimärgiga oma sõbrale/emale või kui telefon MMS saata ei lase siis saatke lihtsalt sms auto numbriga ja kommentaariga, kuhu ja kellega lähete.

4. Kui teid jäetakse lapsehoidjaks, aga mingeid juhiseid ei anta

Kui te lähete tööle, siis loogiline on, et teile räägitakse, mida laps(ed) söövad, kas peate ise toidu valmistama ja muud taolist. Kindlasti tasuks uurida ka lapse allergiate kohta kuna tänapäeval on see probleem paljudel. Juhul kui lapsevanem ei anna teile mingit infot ja kaob samal hetkel kui teie tuppa astute, siis tasuks helistada oma vanematele ja olukord ära rääkida. Üldse kehtib reegel, et kui miski tundub veider, siis uurige – ei ole lolle küsimusi, on ainult lolli vastused mõnikord.

5. Tööandja on liiga uudishimulik

Täiesti OK on töövestlusel see kui tööandja uurib teilt selle kohta, kui palju teil on õdesid ja vendi, kas olete varem sarnast tööd teinud või küsib teilt teie hinnete ja huvitegevuste kohta koolis.

Samas kui hakatakse juba liiga täpselt uurima, et kui suures majas elate, mis tehnika teil kodus on või mis kell vanemate tööpäev lõppeb, siis peaks häirekell juba käivituma ning soovitan strateegiat, et ajage lihtsalt pada või mängige lolli ning esimesel võimalusel lahkuge.

________________________________________________________________

Kui teie jaoks oli siin postituses kasvõi üks uus idee/mõte/soovitus, siis palun jagage seda om FB seinal, et ka teie sõbrad selle info läbi loeksid!!!

________________________________________________________________

Ja kui teil ikkagi on tunne, et miski on valesti ja te ei tea, mida teha, siis võib olla abi järgmistest kanalitest:

Veebikonstaabel https://www.facebook.com/veebikonstaabel.andero – saatke talle sõnub läbi FB või kirjutage andero.sepp@politsei.ee – see aadress on ka tema MSN. Andero teab hästi seadusi ja oskab teid vajadusel kindlasti aidata.

Kui on konkreetne ohuolukord, siis helistage julgelt 112 – nemad juba küsivad konkreetseid küsimusi, et välja selgitada, kas tuleks saata kohale politsei, tuletõrje või kiirabi.

Ja kui on midagi, mis ei ole otseselt kriminaalne või ohtlik, siis võite alati postitada kas meie FB lehele või kirjutada lastehoid.net@gmail.com ja proovime aidata kas infoga või vajadusel suuname info edasi õigesse kanalisse.

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga