7 nõuannet, kuidas vältida tööorjust!

Siiani olen ma üritanud anda nõu, kuidas tööd leida. Aga vahetevahel mõnd ankeeti vaadates tekib tunne, et inimene ise ei ole absoluutselt tööotsimisest huvitatud ning ta on oma profiili täitnud mingi välise mõju sunnil. Samuti lugesin just Postimehest, kuidas töötukassa sunnib töötuid tööd otsima vastu nende endi tahtmist.

See andis inspiratsiooni, et teha üks postitus nendele, kes tegelikult tööd ei tahagi. Hoolimata tööpuudusest Eestis kurdavad firmajuhid ka heade töötajate vähesuse üle ning kui te ettevaatlik ei ole, siis võite ühel ilusal hommikul ennast leida keset liiklusummikut, koos kõigi teiste tööle suunduvate inimestega.

Allpool on 7 soovitust, aga piisab isegi 2-3 soovituse täitmisest, et vähendada tõenäosust, et leiate endale töö 🙂 

1. Hea kodune kasvatus on nõrkadele – mida ebaviisakam seda parem! Viisakad inimesed jätavad positiivse esmamulje ning isegi, kui sul puudub vajalik erialane taust, siis hea esmamuljega võib mõnikord ikkagi tööandja just sulle tööd pakkuda. Mõned nipid, kuidas võimalikult kehva esmamuljet jätta:

 • Kõne võõralt numbrilt võta vastu sõnadega “jou! Mis tahad?!”
 • Kui lähed tööintervjuule, siis paar päeva enne seda ära pese ning  ära tervita kedagi ruumi sisenedes
 • Kui ikkagi juhtub, et sind proovipäevale kutsutakse, siis ropenda nii töökaaslaste kui klientidega suheldes. Mida mahlakam on sinu keelekasutus, seda suurem tõenäosus, et sinu teeneid edaspidi ei vajata.

2. Eesti keel sureb niikuinii varsti välja – seega võta endale missiooniks inimesi sellega harjutada. Kasuta noortepäraseid lühendeid. Kirjavahemärkide ja suurte algustähtede kasutamine on ilmselgelt liigne. Saates alljärgneva kaaskirja mõnele tööpakkumisele võid puhta südamega järgmine kord töötukassa kohtumisel öelda, et sa oled ju tööd otsinud, aga keegi lihtsalt ei vaevu vastama:

 heia anne

nägin et otsid enda titele kantseldajat MA TAHAKS SEDA TÖÖD VÄGA!!!!!!!!!!!!! lastega pole ma enne tegelenud aga mul oli kunagi üks spanjel – ta on nüüd küll surnud aga öeldakse ju et koerad on nagu väikesed lapsed LOL 😀 😀 😀 igaljuhul mul on väga raha vaja uue ifööni jaoks ja võiksin tulla tööle. palju palka ma ei taha – 200 eurtsi nädalas kärab küll!

krizzzuuu (sexy69ass@hotmail.com)

3. Pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna – seega õige pildivalikuga saab kompenseerida ka seda, kui haridust või varasemat töökogemust on veidi liiga palju.  Kui sulle meeldib veini tarbida või oled suitsetaja, siis kindlasti jäädvusta oma hobid – sa ei ju ometi ei häbene seda, kes sa oled! Kui sul on peika või pruut, siis kindlasti lisa oma ankeeti või CV-sse pilt, kus olete koos. Kindlasti ei tasu panna pilti, mis on tehtud professionaalse kaameraga ja korrektses riietuses päevavalgel – see jätab teist taaskord liiga hea mulje.

4. Enamus tööandjaid langetab otsuse, kas sinuga ühendust võtta, sinu kirjelduse põhjal. Seega mõned nõuanded, kuidas juba eos lämmatada võimalus, et ühel päeval heliseb telefon ja teises otsas on keegi, kes tahaks teid tööle kutsuda:

 • Ära maini kirjelduses ühtegi oma eelnevat töökogemust – kui võimalik, siis jätta kirjeldus üldse ära.
 • Kui oled rumala peaga mõnel täiendkoolitusel käinud siis seda salga.
 • Eriti uudishimulikud tahavad teada, kas sul on hobisid – see pole ju absoluutselt nende asi!
 • Kindlasti ära lisa oma ankeedile või CV-le soovitajaid – teiste kiitus jätab sinust liigselt positiivse mulje!

5. Veel üks asi, millega annab ka viimased liiga optimistlikud maailmaparandajad kaugemale peletada on oma palgaootuste aus kirjapanek. Kui juba tööl käia, siis tuleb liisida korralik auto, osta viimase peal nutitelefon ja lisaks on ju vaja uusima hooaja firmarõivaid. Arvuta kõik need kulud kokku, korruta kolmega ja lisa Tambovi koefitsient ning pane see number nähtavale kohale oma CV-s.

6. Ära unusta, et inimesed ei piirdu ainult sellega, mis sa neile kirjutasid ja rääkisid. Statistika ütleb, et 9 inimest 10-st lasevad su nime ja Google otsingust läbi ja see annab palju uusi võimalusi. Kui sa päris oma nime all ei taha foorumites idiootsusi kirjutada, siis tee seda varjunime all – aga kindlasti vaata, et sul oleks seal sama varjunimega vähemalt üks müügikuulutus, kus on kirjas su õige telefoninumber. Kui tööpakkuja vähegi intelligentsem on, siis googeldab ta ka su telefoninumbrit ja sealt leiab need postitused ilusasti üles.

Kindlasti kasuta ära ka Facebooki võimalusi – püüa enamus oma postitusi teha avalikult ja kõigile nähtavalt. Postita oma seinale kõik peopildid ning samuti osale igas kui viimases sheeri ja laigi loosimises. See annab sulle jätta endast mulje kui igavlevast ja ebaintelligentsest indiviidist ja kui veab, siis võidad midagi, mida sa absoluutselt ei vaja. Kindlasti klatši vahepeal oma seinal ka eelmisi töökohti ja ülemusi,

7. Kuna Eesti on väike ja sul võib olla mõne tööpakkujaga ühiseid tuttavaid, siis vaata, et sa ei jäta sõpradele endast liiga usaldusväärset muljet. See võtab küll veidi aega, kuid järgnevaid soovitusi järgides võid kindel olla, et paari kuu möödudes ükski sõber sulle enam tööd pakkuma ei tule:

 • Jaga võimalikult palju katteta lubadusi
 • Hiline – mida olulisem sündmus sõbra jaoks, seda hiljem tule kohale
 • Klatš
  i oma kõiki sõpru taga – igalühel on puudusi ja neid ei tohi varjata.
 • Ära vasta sulle saadetud teadetele – kui kiri nõuab vastust, siis vasta 3 päeva peale tähtaja kukkumist
 • Valeta

 

Kui järgid kõiki ülaltoodud soovitusi, siis julgen 99% tõenäosusega sulle lubada, et ka poole aasta pärast saad rahulikult lõunani magada ja samal ajal oma emale/mehele/töötukassa konsultandile kurta, kuidas sinu tööotsingud absoluutselt mitte mingisugust tulemust ei anna.

Meeldis? Jaga seda ka sõpradega!Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga