Laps trenni/huviringi – mida silmas peaks pidama?

uisukoolSügis on ka see aeg, kui lisaks lasteaiale, lastehoiule või koolile tuleks mõelda ka selle peale, mis trenni/huviringi laps panna…

Siinkohal võib ju küsida, et kas on mõtet lapsi üldse kuhugi panema hakata ja parem lasta neil lapsepõlve nautida. Siinkohas vist ühest õiget vastust ei ole, kuid kipun ise seda usku olema, et lastel peaks ikkagi olema ka mingid hobid – enda laste pealt võib öelda, et kui lastele trenn meeldib, siis nad lähevad sinna meelsasti ( ja samuti oma kogemustest tean, et kui lapsele miski ei meeldi, siis sellest saate üsna kiiresti aru ;) ).

Muidugi ma ei ütle, et nüüd esimene huviring, kuhu lapse panete peaks olema ta kutsumus läbi elu, kuid samas kunagi ei või teada ja seetõttu enne suure hurraaga trenni/huviringi valikut mõelge paarile asjale:

1. Logistika

Lasteaialapsi me veame paratamatult ise trenni ja tagasi, kuid ka siinkohal tasuks arvestada, et kas te tõesti tahate 2-3 korda nädalas lapsega kuskil ummikus istuda? See paratamatult vähendab motivatsiooni kõigil ja äkki tasuks siiski kaaluda mõne trenni kasuks, kuhu pääsete loetud minutitega ja kui laps sinna jääb, siis kooliajal oleks tal ka suhteliselt lihtne ise sinna saada.

2. Hind

Trennide hinnad Tallinnas kõiguvad 10EUR ja 150EUR vahel. Lisaks kaasneb iga trenniga ka lisakulutusi nagu näiteks varustus, laagrid ja hiljem kui hästi minema hakkab ka välismaa sõidud võistlustele, mis kõik on lapsevanema õlul. tean juhtumeid, kus laps on hakanud saavutama väga häid tulemusi, kuid paratamatult ei saa ta osaleda võistlustel kuna pere eelarve ei võimalda. Sellisel juhul võibolla kaaluda mõne odavama trenni kasuks, mis võimaldaks lapsel 100% kõigis tegevustest koos sõpradega kaasa lüüa.

3. Partneri valik

Osades trennides käiakse koos partneriga (eeskätt siis näiteks peotants, jäätants jmt.) Ja sobiva partneri leidmine võib olla päris keeruline. Enne kui mõne vanemaga kokku lepite midagi, siis proovige aru saada, kas teil on sarnased võimalused ja tõekspidamised:

  • Prioriteedid: paratamatult mingi hetk trenn ja kool kipuvad põrkuma ja siinkohal on oluline, et mõlemad pered oleks üksmeelel kas olulisem on kool või trenn. Vastasel juhul asi lihtsalt ei toimi.
  • Võimalused: taas kord raha teema – kui te ise tahaks last saata laagritesse ja võistlustele, aga teise pere eelarve seda ei võimalda, siis tekib väga palju pingeid.

4. Lapse enda huvid

Kui teie lapsele meeldib üksi nokitseda, siis on muidugi ahvatlev teda panna mõnda meeskonda, et ta õpiks suhtlemist, kuid kas laps ka ennast seal hästi tunneb? Või kui teil on kodus veidi suurema kondiga neiu, siis kas baletikool on see kõige õigem valik?

5. Soorollid

Unustage need – kui teie väike printsess eelistab puu otsas kõlkuda ja poistega palliplatsil olla, siis küll ta saab hakkama ka jalkatrennis. Ja kui teie poeg eelistab pigem graatsilist liikumist kui sõpradega maadlemist, siis pangegi ta pigem tantsima kui judosse – liiga paljud vanemad kasutavad trenne selleks, et laste loomuomaseid andeid muuta rohkem vastavaks nende soole, kuid tõenäosus, et pikemas perspektiivis teete lapsele kahju kui kasu on liiga suur sellisel juhul.

Kindlasti on trennide teema palju keerulisem, kuid samas lõpuni planeerida pole võimalik. Kindlasti tasub ka arvestada sellega, et trenn nõuab distsipliini – lapsevanemalt algul rohkem kui lapselt. Mõnikord tahaks ju aias toimetada selle asemel, et staadioni või jääplatsi kõrval passida ning mõnikord on ka laps veidi virilam ja ei taha trenni minna – aga kui juba paar korda ennast lõdvaks lasta, siis rutiin mõraneb ja iga minek on keerulisem.

Ja kindlasti kui olete hea trenni leidnud, siis kirjutage soovitus pere24.ee/firma lehele – see on tunnustus heale treenerile ja ehk tulevikus aitab teie soovitus ka mõnel lapsevanemal seda kõige õigemat trenni üles leida. Kui firmat sealt ei leia, siis anna märku [email protected] ja lisan selle esimesel võimalusel!